e-toplum 18 ARALIK 2011 / 15:58

Kamuda inovasyon zamanı

Etkinliğin Ankara programında Başbakanlık himayelerinde gerçekleştirilen “Kamuda İnovasyon” konulu konferansın açılışında Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi birer konuşma gerçekleştirdi.

“Artık büyük balık küçüğü değil; hızlı balık yavaşı yutuyor”
Konferansın açılışında konuşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, özel sektör ve kamunun sürekli yeni şeyler söylemek ve üretmek zorunda olduğunu söyledi.
Çağlayan, Türkiye’nin önümüzdeki döneme yönelik iddialı hedeflerine ulaşmasında inovasyonun önemine vurgu yaparak, “Uluslararası rekabet için yeni şeyler söylemek gerekiyor. Bunun yolu da inovasyondan geçiyor. Artık satış ve üretimde yeniliklere açık olanlar kazanacak” dedi.
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise konuşmasında, TİM’in hem özel sektör hem de kamunun beraber çalıştığı bir yapı olduğunu hatırlatarak, “Bugün Ankara’da olmamızın anlamlı bir sebebi var. İnovasyon, sadece özel sektörün değil aynı şekilde kamunun da temel meselesi” dedi.
Büyükekşi, rekabet gücünün artmasında kamu ve özel sektördeki dönüşümün büyük önemi olduğunu vurgulayarak; kamuda dönüşüm için ihtiyaç olan çalışmaları sıraladı
Büyükekşi, “Bu çalışmalar; kamunun etkinlik ve verimlilik temelinde dönüşümü, kamu teşkilatlanmasında yeni olanaklar, mobil devlet, e-devlet, klasik performans ölçme sistemlerinde değişim, inovatif ruhu destekleyen icatçı devlet, inovasyon konusunda teşvik modelleri, inovatif ruhu destekleyen icatçı devlet ve klasik performans ölçme sistemlerinin değişmesi olarak özetlenebilir” diye konuştu.
ETİKETLER : Sayı:850

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics