e-toplum 17 MART 2014 / 08:07

Kaptansız gemi geliyor

Havada pilotsuz uçak oluyorsa, denizde kaptansız gemi niye olmasın? Hele Almanlar bu işe el attıysa? Hele bir de AB bu işe 3,8 milyon avro Ar-Ge parası verdiyse?
Kaptansız, tayfasız, mürettebatsız gemi: Menziline daha yavaş gidecek. Çünkü içinde insan yok. Bu bakımdan büyük ekonomi sağlayacak: Maaş yok. Yakıt tasarrufu var. Çevreye daha dost. Daha geniş kapasite.

Bu, işin teorisi. Ama projenin başında Fraunhofer Enstitüsü olduğu için iş ciddi. Birkaçı Alman ve diğerleri başka yerlerden ortaklar. AB 7. Çerçeve Programı destekli.
Projenin adı bizim FATİH gibi: Uygun kelimeleri bulup, “önemli” bir isim yapmışlar. Önce İngilizcesi: Maritime Unmanned Navigation through Intelligence. Bu uzun lafın kısası şu: MUNIN. Bu Munin “meğerse” Norveççede mitolojik tanrı Odin’in kuzgunu değil miymiş? Bu kuzgun sabah uçar gider, uzak diyarları gezer, akşam olunca ulu Odin’e gelir dünya ahvalini anlatırmış. Özgür bir kuşmuş. Bizim gemi de Munin olacak işte. Alıp başını, kendi kendine gidecek.
Bu da işin teorisi tabii... Kıyıdan, uydularla gemiyi ekrandan izleyecekler. Bunun fırtınası var, med-ceziri var, sığ suları var. Ve tabii, şimdilik hiç sözü edilmeyen bir tarafı da var: Nasıl ki robot otomobilleri birileri “hack”leyip, trafiği düğüm edebilecekse, bu gemilerin sistemini de birileri “hack”leyebilir. İçinde insan varken korsanlık oluyor da içinde insan yok diye korsanlık olmayacak mı?
Üstelik denizcilik kurallarına göre gemide kaptan olmak zorunda. Robot gemi için yeni kural gerekecek. Konuyla Rolls-Royce da ilgili. Eh, bu durumda bu işi oldu bilin.
ETİKETLER : Sayı:963

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics