e-toplum 19 KASIM 2012 / 15:47

Karanlıkta pırıldayan yol

Çocuk odası tavanına gece karanlıkta ışıldayan yıldızlar yapıştırmak... Tünellerde çıkış noktalarını, karanlıkta da gösteren işaretler koymak...
Otoparklarda karanlıkta da görülen uyarı levhaları... Merdiven basamaklarının kenarını gösteren çizgiler...
Bütün bunlarda, karanlıkta parıldayan maddelerden yapılan boyalar kullanılıyor.
Soru: Sokak ve caddelerde, yol kayganlığını veya başka tehlikeleri göstermek için bunları neden kullanmayalım? Şimdiye kadar kimsenin aklına gelmeyen bu işi Hollanda’da Studio Roosegaarde adlı tasarım şirketi kurucusu Daan Roosegaarde düşündü.
Önerisi: Hava sıcaklığının sıfır veya altına indiği yerlerde sürücüleri uyarmak için, otoyol/cadde/sokak asfaltlarına bu maddelerden karıştırmak. Böylece, yolda, örneğin kar tanesi işaretlerinin pırıldaması. Böylece, sürücüyü, “Burada buzlanma var” diye uyarması.
Asfalt malzemesine katılacak bu katkı maddesi, gündüz güneş enerjisini emecek. Gece olunca bu enerjiyi 10 saat süreyle geri verecek.
Bu yenilikçi sistem 2013’te Hollanda’nın güney bölgesi Brabant’ta denenecek. Google da derhal ilgi gösterdi. Sürücüsüz araçlarını Google, kendi şirket alanında kullanıyor. Bu araçların sürüşünü daha güvenli hale getirecek her türlü yenilik tam Google’lık.
Buluşa Hindistan’dan da talep var: Elektrik kısıntıları nedeniyle ülkede pek çok yerde yollar geceleyin karanlıkta. Kendiliğinden ışıldayan yol işaretleri oralara uygun. Hatta İngiltere’de de ilgi oluştu: Geceleyin yolları aydınlatmaya milyonlar harcamak yerine, ışıkları söndür, kendiliğinden ışıldayan asfalt kullan...
ETİKETLER : Sayı:896