e-toplum 03 NİSAN 2018 / 16:22

Katma değer derken...?

64 GB iPhoneX üretim maliyeti 378 dolar 25 sent. Apple bu telefonu 999 dolara satıyor. Apple ve diğer katkıcı şirketlerin paylaştığı katma değer 620 dolar 75 sent.

 

Basit aritmetik: Maliyet, satış fiyatının yüzde 38’i. Katma değer, satış fiyatının yüzde 62’si.

Kaynak: IHS Markit’in bu hesabını Reuters yayınladı (21.03.18)

 

Ceptelin en pahalı kısmı: Camı. Bunu yapan Samsung ceptel başına 110 dolar harcıyor.

Listede Japon, İngiliz, İsviçreli, ABD’li, Hollandalı, Çinli şirketler var.

 

Biz hep, yüksek/ileri teknoloji ürünü yapmalı, satmalı, dış ticaret açığını azaltmalıyız diyoruz. Bu konuda “-meli, -malı” ötesine geçen somut bir adım nihayet atıldı: Devlet, 7 sektörde 43 ürüne yönelik teşvik verecek. Sektörler: Kimya ve ilaç. Yarı iletken ve elektronik. Makine ve teçhizat. Gıda ve içecek. Ana metal. Bilişim. Elektrikli teçhizat.

 

Ürünlerin bazıları: Haberleşme ve iletişim cihazları. Sensör. Güç elektroniği. Bataryalar. Bilgisayar destekli tasarım ve imalat yazılımları. Simülasyon, güvenlik yazılım ve donanımları. Kontrol dağıtım tabloları. Motorlu araçların işaret cihazlarının aksamı. Lazer ve ultrasonik vb kaynak cihazı aksam parçaları. Demiryolları tramvaylar için sinyalizasyon vb kumanda cihazları.

 

BST Bakanı Faruk Özlü’nün girişimiyle başlatılacak bu “yerlileştirme” hamlesiyle ilk etapta 19 milyar 500 milyon dolarlık ithalat önlenecek. Ama bir adım daha ileri gitmek gerek: Ürünlere tasarım katma değeri de katarak...

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics