e-toplum 06 MAYIS 2013 / 08:02

Katma değer tasarımda

Endüstriyel tasarım, mühendislik ve tasarım yönetimi hizmetleriyle üretimde ilerleyerek, ulusal başarılara ulaşmayı, üründe yerli markalaşmayı artırmayı ve dünya pazarında ‘Türk Malı’nı hak ettiği rekabet seviyesine yükseltmeyi hedefleyen OSTİM Endüstriyel Tasarım ve Mühendislik Merkezi’nin açılışı 25 Nisan tarihinde Ankara’da yapıldı.
OSTİM Finans ve İş Merkezi’nde (OFİM) oluşturulan, 8 şirketin faaliyet göstereceği merkezin açılış törenine Zonguldak Milletvekili Prof.Dr. Ercan Candan, Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ziya Burhanettin Güvenç, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç.Dr. Asım Balcı, OSTİM Yönetim Kurulu üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Hedef: Ulusal projeler
Törenin açılış konuşmasını yapan OSTİM Endüstriyel Tasarım ve Mühendislik Merkezi Direktörü Berna Dalaman, OSTİM’li şirketlerin üretimde çıtasını yükselttikten sonra ulusal projelerin altına imza atmak istediklerini söyledi. OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, üretilen değerin gelir paylaşımında; tasarlayanların yüzde 70, üretenlerin yüzde 20, çalışanların da yüzde 10 pay aldığı bilgisini vererek, OSTİM şirketlerinin üretenler kısmında bulunduğunu ve onların tasarım aşamasına çıkması için merkezin kurulduğunu söyledi. Aydın, “Esas katma değer tasarımda. Buradaki şirketlerimizle beraber Türkiye’nin metrolarını, otomobillerini, iş makinelerini, fabrikalarını yapacağız; hayalimiz bu şekilde. OSTİM’in bütün sistemlerini, takımlarını, tezgahlarını, çalışanlarını, mühendislerini kendi elemanları gibi çalıştıracak bir beyin oluşturmuş olduk. Bunun bir de sanal dünyada uygulaması olacak. Sanal dünyada da OSTİM’in bütün olanaklarını içine alan, buradan sistemler üretebilecek bir altyapıyı da oluşturacağız. Bu nedenle bu merkez bizim için çok önemli” açıklamasını yaptı.

Tasarım ve mühendisliği birleştiren merkez
OSTİM Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Doç.Dr. Sedat Çelikdoğan, konuşmasında, marka çıkarmanın yolunun tasarımdan geçtiğine işaret etti. Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç.Dr. Asım Balcı da, “Tasarım ve mühendisliği birleştiren bu merkez inanıyoruz ki sadece OSTİM için değil, Ankara için de önemli sonuçlar doğuracaktır. Bu bakımdan burasının verimli bir şekilde kullanılmasını diliyoruz” şeklinde konuştu. Zonguldak Milletvekili Prof.Dr. Ercan Candan ise özgün üretimin tasarımla gerçekleşeceğini vurgulayarak “Katma değerin artması aynı zamanda kaliteli ve özgün imalat yapmanızdan kaynaklanıyor. Özgün üretimi ise tasarlayarak yapacaksınız, mühendislik ve tasarımı birleştireceksiniz. Bu merkezi açmakla çok büyük bir boşluğu doldurmuş oluyorsunuz” dedi.
ETİKETLER : Sayı:920

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics