e-toplum 30 MAYIS 2010 / 18:00

Kayıp çocuklar e-Devlet Kapısı’nda

Her yıl yüzlerce çocuğumuz kayboluyor. Bu çocukların bulunması için Emniyet Genel Müdürlüğü, Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu ve Türksat, e-Devlet Kapısı üzerinde yeni bir uygulama başlatıyor. EGM ve SHÇEK verilerini e-Devlet Kapısı üzerinde birleştirerek, kayıp çocuk ilanlarının e-Devlet Kapısı’nı kullanan bütün vatandaşlara ulaşması sağlanacak.

5  Mayıs “Dünya Kayıp Çocuklar Günü”. Birçok çocuk ailesinden gördüğü baskı, yeni macera arayışı ya da iş bulma ümidiyle evlerini terk ediyor. 2010 yılı itibariyle Türkiye’de de Türkiye Büyük Millet Meclisi başta olmak üzere, Başbakanlık Soysal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK), Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ve Milli Eğitim Bakanlığı kayıp çocuklar ile ilgili araştırmalar yürütüyor. TBMM, kayıp çocuklar başta olmak üzere çocukların mağdur olduğu sorunların araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan “Meclis Araştırma Komisyonu” kayıp çocuk verilerinin tutulmaya başlandığı 1997 yılından bu yana kayıp müracaatında bulunulan 29 bin 515 çocuğun 28 bin 36’sının bulunduğunu açıkladı. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Nisan ayında yapılan açıklamada ise halen kayıp olarak aranan çocuk sayısı bin 479 olduğu bildirildi.
Bu verilerden yola çıkan Emniyet Genel Müdürlüğü, Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu ve Türksat, e-Devlet Kapısı üzerinde yeni bir uygulama başlatıyor. EGM ve SHÇEK verilerini e-Devlet Kapısı üzerinde birleştirerek kayıp çocukların ilanlarının e-Devlet Kapısı’nı kullanan bütün vatandaşlara ulaşması sağlanacak. Konuyla ilgili yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Türksat Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ahmet Kaplan, “Proje ile Çocuk Esirgeme Kurumu ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bilgilerini vatandaşla paylaşacak bir arayüz oluşturulacak. Böylece vatandaş turkiye.gov.tr adresine girdiği zaman kayıp çocuklar ile ilgili bilgilere, fotoğraflarına ya da son giydiği kıyafeti gibi bilgilere ulaşabilecek. Diyelim ki sokakta ya da bir yerde fotoğrafını gördüğünü düşündüğü çocuğu, bu çocuğu şurada gördüm diye kısa bir bilgi girerek gönderiyor. Bu bilgi anında Emniyet Genel Müdürlüğü ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na ulaşıyor” dedi.
Test çalışmalarının SHÇEK ile tamamlandığını ve EGM ile de kısa bir süre içerisinde tamamlamayı planladıklarını ifade eden Kaplan, “Biz vatandaşla paylaşılması konusunda bir kanal açıyoruz. Çocuklar bizlerin en değerli varlıkları. Bilişimin bu konuda nereye kadar faydası olması gerekiyorsa onu yapmaya hazırız. Buradan bir çocuk bile bulunsa çalışma başarıya ulaşmış olacak. Aileden Sorumlu Devlet Bakanımız Selma Aliye Kavaf’ın da katkılarıyla uygulamayı birkaç ay içerisinde hayata geçirmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Fotoğraf eşleştirme olabilir
Kaplan, projenin önümüzdeki dönemlerde geliştirilebileceğini belirtti. Mobil cihazlarla sokakta gördüğünüz ve kayıp olabileceği düşünülen çocukların fotoğrafını çekerek veritabanındaki fotoğraflarla eşleştirmenin de mümkün olduğunu ifade eden Kaplan, bu konuda hukuki ve yasal boyutuyla araştırmalarının da devam ettiğini açıkladı.

Kayıp olan bin 479 çocuktan 517’si erkek, 962’sı kız. Bunların 148’i 0-12 yaş, 318’i 13-15 yaş, bin 13’ü ise 16-18 yaş grubunda. 0-12 yaş grubundaki kayıpların 65’i velayet, 48’i kurumdan izinsiz, 35’i ise evden kaybolan çocuklardan oluşuyor.
ETİKETLER : featured Sayı:773
YORUMLAR
UFUK BLKR 01 HAZİRAN 2010 / 16:28 0 0
BU TİP PROJELERİN HAYATA GEÇMESİ ÇOK GÜZEL AMA E-DEVLET UYGULAMASININ YAYGINLAŞTIRILMASI GEREK.ÇOĞU VATANDAŞIMIZ İNTERNET ÜZERİNDEN NELERİ YAPABİLECEĞİNİ HALA BİLMİYOR. KONUYU GÜNDEME TAŞIDIĞINIZ İÇİN SAĞOLUN SAYIN YUSUF Ç.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics