e-toplum 04 ŞUBAT 2013 / 08:00

Keçiören Belediyesi iletişimdeki tüm engelleri kaldırıyor

Keçiören Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü Hakan Karaca, Ankara’nın ilk mobil belediyesi olduklarını vurgulayarak bilgi işlem ekibiyle birlikte 2013 hedeflerini anlattı.

Keçiören Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü Hakan Karaca, “Yıllar içerisinde eskiyen, hasar gören; artan bilgisayar ve aktif cihaz sayıları karşısında ihtiyaçları karşılamayan hizmet binamız, kablo altyapısı, 2012 yılında tamamlanan Yapısal Kablolama Projesi ile modernize edildi. Kesintisiz veri iletişimi için; modern sunucu altyapısı ve sistem odası, kesintisiz güç kaynağı, yönetilebilir ağ, loglama ve yedekleme, güvenlik duvarı, içerik filtreleme sistemi, Felaket Kurtarma Merkezi projelerini Keçiören’e kazandırdık. 1 milyon nüfusa hizmet verebilmek için teknolojiyi vatandaş odaklı düşünmek ve teknoloji yatırımı yapmak zorundasınız çünkü artık bundan hiçbir yerel yönetimin kaçacak durumu kalmadı. 80’e yakın lokasyonumuzun tamamını fiber optik kabloyla merkeze bağladık. Merkeze bağladığımız yerlerde özellikle arazideki kapalı pazarlar ve parklarla alakalı 450 kamerayla Mobese kamera sistemini kurduk. Bu sistemle; noktadan noktaya bağladığımız fiber altyapısıyla tamamını merkeze taşıdık” açıklamasını yaptı.
Karaca, Kent Bilgi Sistemi hakkında da bilgi vererek sözlerine şöyle devam etti: “2012 yılında 52 mahallenin; imar tadilat planları, tapu bilgisi eşleştirmeleri gerçekleştirildi. Zemin etüt ve eğim haritalarıyla fay hatları da sisteme işlenecek. Kent Bilgi Sistemi’nde tüm tapu kayıtlarının ulusal adres veritabanı bilgileriyle eşleştirmesini de gerçekleştirdik” dedi.

Elektronik Belge Yönetim Sistemi’ne geçildi, e-İmza da geliyor
2012 yılında Elektronik Belge Yönetim Sistemi’ne geçildiğini kaydeden Hakan Karaca, “Devlet Teşkilatı veritabanına tüm müdürlüklerimiz tanımlandı, EBYS kullanım eğitimleri verildi. Tüm müdürlüklerimize hızlı tarayıcılar takılarak evrakların anında sayısallaştırılması sağlandı. e-İmza için gerekli altyapı çalışmalarını da tamamladık ve 2013 yılında elektronik imza da kullanıma açılacak. Bu sene içinde Kurumsal 27001 Bilgi Güvenliği Yönetimi sertifikamızı almayı hedefliyoruz. Türkiye’nin ilk Windows markette yer alan belediye uygulaması bize ait. Ankara’nın ilk mobil belediyesi de biziz. 14 adet tesisimizin 360 derecelik sanal gezintisine web sayfamızdan; iPad, iPhone, android, Windows 8 kullanarak erişilebiliniyor. İşitme ve konuşma engelli vatandaşlarımız, herhangi bir isteklerini kısa mesaj olarak yazıyor ve 0-312 3611049 numaraya kısa mesaj olarak gönderiyorlar. Gelen kısa mesaj, geliştirdiğimiz arayüz sayesinde, çağrı merkezi sisteminde görüntüleniyor” açıklamalarında bulundu.
ETİKETLER : Sayı:907
YORUMLAR
Celalettin KAZANÇ. 06 ŞUBAT 2013 / 19:08 0 0
Teşekkürler keçiören beediyesi idarecileri ve sayın başkana. hiçbir hizmet takdirsiz kalmaz. başarılarınızın devamını dileriz. Celalettin KAZANÇ.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics