e-toplum 11 KASIM 2013 / 08:03

Kefene yenilikçi tasarım

Hıristiyanların ölü gömme biçimleri esasen: (1) Tabutuyla toprağa vermek. (2) Yakarak külünü gömmek. (3) Külü gömmeden serpmek, veya vazoda saklamak. Başka yenilikçi yöntemler de var, ama ayrı bir yazı konusu...
Toprağa vermek isteyenlerin yapması gereken şey: Ölüyü giydirmek. Yüzü açık bir şekilde tabuta yerleştirerek kilisedeki törene getirmek. Ölü, törenden sonra yakılmayacaksa, üstü başıyla gömülecek. Kefen diye bir kavram yok.
Ölüyü giydirmek (maharet ister, zor iştir) ve yüzüne makyaj yapmak için uzmanlaşmış cenaze şirketleri var.
Pia Interlandi isimli (sanki şirket ismi gibi!) hanım, post modern kefeni icat etti! Büyük babasının ölümü üzerine düşündü taşındı, doğada yok olabilen materyalden “ölü giysisi” tasarımı yaptı. Müslümanların, bu işi yüzyıllardır nasıl çözdüğüne baktı her halde, ama daha “alengirli bir tasarım” yapmayı uygun buldu anlaşılan. Pia Hanım’ın ölü giysisinde naylon yok. Düğme yok. Fermuar yok. Ayakkabı yok. Sentetik yok. Giysi doğada çözünecek.
Dünyada kaç milyar müslümanın bildiği bu “tasarım” için yenilikçi diyebilir miyiz? Sadece Hıristiyan ölü gömme adetleri açısından evet, yenilikçi. Çünkü, onlar için doğaya saygılı yeni bir çözüm bu. Üstü başıyla gömülen ölüden geriye iskeleti ve toprağa karışmayan materyal (giysileri, ayakkabısı..) kalıyor. Oysa müslümanlar ölüyü çıplak gömer. Kefen de zamanla çürür - eğer tamamen doğal bir materyalse, yok olur.
Pia Hanım’ın bu “Zihni Sinir Proce”sini Wired Dergisi aman pek beğenmiş ve sayfalarına taşımış. Buradaki resim, o makaleden... Pia Hanım’ın tasarım kefenleri 230-900 dolara satılıyor. İş, bilenin...
ETİKETLER : Sayı:945

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics