e-toplum 16 MAYIS 2010 / 18:00

Kişisel verilerin korunması ele alındı

4. Ulusal Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı’nın ana teması kişisel verilerin korunması idi.

Ana teması “Kişisel Verilerin Korunması” olarak belirlenen 4. Ulusal Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı 6-8 Mayıs tarihleri arasında ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Paralel oturumlarda, kişisel verilerin korunması, IPv6 altyapısı ve güvenliği, siber savunma, e-kapı güvenliği, kayıtlı elektronik posta, sayısal deliller, e-imza, güvenli internet kullanımı ve bilgi ve belge güvenliği konuları kamu ve özel sektör uzmanları tarafından ele alındı.
Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, kişisel verilerin insanın özeli ve en büyük değerinin olduğunu söyledi. Dünyada 2002’de internet güvenliğini tehdit eden 20 bin civarında yazılım bulunduğunu, bugün ise güvenliği tehdit eden yazılım sayısının 1 milyon 650 bine ulaştığına dikkat çeken Yıldırım, “Ne kadar büyük bir tehlike altında olduğumuzu söylemeye hacet yok” dedi.
İnternete yönelik yasaklara da değinen Yıldırım “Hukuk kuralları yanlış da olsa var olduğu müddetçe uygulanacak. Yeni gelişen bir alan. Herkes öğrenme sürecinde. Bir yargı kararı zararlı yayını tüm Türkiye çapında kaldırılması, bir başka yargı kararı zararlı yayını tüm dünyada kaldırılması kararı veriyor. Bu servisi sağlayan kuruluş da diyor ki; Anladık, sizin sınırlarınızda bunu yapmayalım ama dünyanın kanunları sizin kanunlarınız ile aynı olmak zorunda değil. Bu, birlikte hareket etme, çalışma, çözüm üretmenin kaçınılmaz olduğunu gösteriyor” dedi.
Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı Prof.Dr. Şeref Sağıroğlu, elektronik ortamda korunan ve taşınan verilerin korunması için önceden gerekli tedbirlerin alınması gerektiğine dikkat çekti.  Güncel tehditlerden haberdar olunmaması, kullanıcılara önem verilmemesi, uygun teknoloji seçilmemesi gibi nedenlerle pek çok yeni açık meydana geldiğini belirten Sağıroğlu, bilişim sistemlerinde 50 binin üzerinde güvenlik açığı olduğunu ve her gün 17 yeni güvenlik açığının oluştuğunu vurguladı.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu 2. Başkanı Galip Zerey ise konuşmasında Türkiye’nin fiber haritasını çıkardıklarını ve mükerrer yatırımların önüne geçilmesini hedeflediklerini aktardı. 1 Nisan’da yeni ara bağlantı ücretlerinin uygulanmaya başlandığını ve kontörden TL’ye geçildiğini hatırlatan Zerey, gerçekleştirilen bu iki uygulamayla abonelerin ödediği ücretlerin düştüğünü ve düşmeye devam belirtti.
ODTÜ Rektörü Prof.Dr. Ahmet Acar konuşmasında, üniversite, sanayi ve kamu kurumları işbirliğinin ODTÜ için bir misyon olduğunu belirtti. ODTÜ döner sermayesinin sanayiye dönük araştırma ve teknoloji desteği verdiğini ifade eden Acar, ODTÜ Teknokent’in dünyanın en büyük 10 teknokenti arasında yer aldığını sözlerine ekledi.
ETİKETLER : Sayı:771

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics