e-toplum 11 ARALIK 2011 / 14:05

Kitaba çevrimiçi ek

Hollanda’nın süper asi sanatçısı Vincent Van Gogh’un yaşamına dair yeni bir kitap daha... Amerikalı sanat tarihi araştırmacıları Steven Naifeh ve Gregory White Smith’in bu “yeni” kitabı, yaşamı hakkında bugüne kadar kimbilir kaç tane eser yayınlanan bir sanatçı hakkında “yeni” ne söyleyebilir?
Çok şey...
Çünkü bu eserin yazımında kullandıkları 28 bini aşkın referans notu, sayıları yüzleri aşan kayıtlar, kitaplar, makaleler, sergi ve müze katalogları, mektuplar ve akla gelen-gelmeyen diğer bütün belge ve bilgiler 6 bin sayfa tutmuş. Bu kadar çok kaynak arasından süzülen kitap, şimdiye kadar Van Gogh hakkındaki en esaslı eser.
Yalnız, bir sorun var: Bu kadar çok şeyi kitaba koyamadılar. Bir site yaptılar. Orada yayınladılar. Bu uygulama bir ilk: Kitabı oku, referansı için siteye bak.
Sitedeki bilgi, tam bir dipsiz kuyu: Bütün belgelerdeki bütün referans notları. Dizi dizi bibliografyalar. Kitapla ilgili tanıtım toplantıları (20 Ocak’a kadar sıralı). ABD dışında kitabı yayınlayan şirketlere erişim. Van Gogh’un sözünü ettiği herkesin listesi: Sayılamayacak kadar çok. Sanatçının aile ağacı. Kitaptaki görsellerin hepsi. İlgili müzelere linkler. Ve dahası...
Van Gogh, bütün eserlerini sadece 10 yılda verip, 37 yaşında sizlere ömür. Bu sürede çok çok mektup yazmış. Başta, bütün kahrını çeken ve ona parasal destek olan abisi Theo’ya olmak üzere. Van Gogh’un gelini Jo Bonger-Van Gogh, 1914’te bu mektupları Hollandacadan İngilizceye çevirip yayınlamıştı. 2009’da Amsterdam Van Gogh Müzesi mektupları yeniden ve
daha düzenli olarak çevirip hem kitap, hem çevrimiçi yayınladı. Yeni kitapta bu mektuplardan ve aile üyeleri arasındaki yazışmalardan da yararlanmış yazarlar.
Ortaya müthiş bir ansiklopedi çıkmış.
ETİKETLER : Sayı:849

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics