e-toplum 16 EYLÜL 2013 / 08:05

Kitle kaynaklamanın Arapçası

Her şeyi altüst Mısır’da “bir şey” düz bir yolda gidiyor: Yaratıcılığa ve inovasyona parasal destek için devlet bulamayanlar, çareyi kitle kaynaklı destek yaratmada (crowdsourcing) buldu. Ve ortaya, daha önce Mısır’da ve Ortadoğu’da olmayan yeni girişimler çıktı.
• Mısır’da Mosireen sitesi bilgi yaratma, içerik sağlama, eğitim ve hatta işletme giderlerini karşılama gibi işlere para topluyor. Kurucusu Ömer Robert Hamilton’un annesi Mısır’ın önemli yazarlarından Ahdaf Soueif, babası ise İngiliz bir film yapımcısı. Mosireen, Mübarek’in iktidardan ayrılmasıyla sonuçlanan ilk gösterilerden bu yana video çekimleri ve yayını için fonu sitesiyle yaratıyor.
• Yomken sitesi ise daha iş odaklı. Kar amacı gütmeden, zanaatkarlara açık inovasyon sistemiyle şöyle destek oluyor: Girişimci, projesinden bir prototip yapacak. Bunu sitede sunacak. Eğer fikir destek bulursa, ürüne ön-ödeme yapılacak. Sitenin kurucusu 24 yaşındaki Tamer Taha, iş modeli için Dünya Bankası’ndan fon sağlamış.
• Beyrut’ta kurulan Zoomal sitesinin 4 tane girişim sermayesi şirketi destekçisi var. ABD’deki Kickstarter’in Arapçası. Potansiyeli olan projelere mali destek sağlıyorlar. Kurucusu 21 yaşındaki Abdullah Absi. Fon sağladığı konular daha çok sanatla ilgili.
Zoomal, Beyrut Amerikan Üniversiteli 7 gençten oluşan Mashrou Leila (Leyla’nın Projesi) adlı rock grubunun bir albümünü çıkartmak için Zoomal, 67 bin dolar topladı... Filistinli film yapımcısı Dalia Abuzeid’in “Ürdün’deki Gazze Mültecilerinin Anlatılmamış Öyküsü” belgeseli için 5 bin dolar topladı... Lübnan’daki öğretmenlerin eğitmenlik düzeyini artırmak amacıyla örgütlenen bir girişim için gereken 6 bin doları topladı...
• Dubai merkezli Aflamnah ise 15 bin dolar civarındaki projelere destek sağlamayı amaçlıyor. İlgi alanı film, yayıncılık, mobil uygulamalar, oyunlar, müzik, fotoğrafçılık, moda gibi yaratıcı endüstri konuları.
Ancak, sitede mali destek bekleyen projelere, ne kadar az talepkar bile olsalar arzu ettikleri desteğin verilmediğini görüyoruz. Biri 456 dolar istemiş, sadece 240 toplamış. Ve başvuru süresi dolmuş. Diğeri 600 dolar istemiş, 365 toplamış. Onun da süresi bitmiş.
Son bir not olarak: Girişimciliğin zayıf olduğu Mısır’da 18-24 yaş grubunda bu oran yüzde 19. Bir sonraki yaş grubu 25-34 aralığında yüzde 27. Daha sonraki aralıkta 35-44 yaş grubunda sürüyor (yüzde 26). Kadın girişimciliği düşük. 18-34 yaş grubunda yüzde 26. Sonra biraz artıyor: 35-44 arasında yüzde 45. Bundan dolayı ABD’nin, Küresel Girişimcilik Programı (GEP) uyarınca 2010’da “önem sırasına” koyduğu ilk ülke, Mısır oldu.
ETİKETLER : Sayı:938

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics