e-toplum 07 HAZİRAN 2010 / 11:15

KOBİ’lerin hayatta kalma reçeteleri ortaya kondu

TÜBİSAD’ın KOBİ e-Dönüşüm Projesi kapsamında gerçekleştirilen “Gelecek İçin Bilişim” seminerleri Adana’dan sonra Eskişehir’de devam etti. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü’nde düzenlenen seminere Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Savaş Özaydemir, TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Gürsoy, Ekonomist Dergisi Yayın Yönetmeni Talat Yeşiloğlu, Microsoft Genel Müdür Yardımcısı Mehtap Araşan ve Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi, Gazeteci Doç.Dr. Deniz Gökçe sunumlarıyla katıldı.
Seminerin ilk sunumunu Savaş Özaydemir yaptı. Türkiye’nin son yıllarda bilgi toplumu olma yolunda gerilediğini, bu durumun yeni teknolojiler ve üretim için çok büyük bir handikap oluşturacağının altını çizen Özaydemir, bilgi teknolojileri kullanılarak ileri teknoloji ürün ihracatının da artması gerektiğini vurguladı.
Turgut Gürsoy, KOBİ’lerin bilgisayar kullanımlarının yeterli düzeyde olmadığını, kullananların da neredeyse tamamının sadece muhasebe programları için bilgisayara dokunduklarını belirtti. Ayrıca Gürsoy, “KOBİ’lerin sadece yüzde 25’inde web sitesi bulunmasının da pazarlama konusunda ne kadar geride kalındığını gösteriyor. Her KOBİ’ye web sitesi kurma zorunluluğu getirildiğinde, bu sorun aşılacaktır” dedi. Ülkelerin teknolojik altyapılara yaptığı yatırımların da doğrudan ekonomik büyümeye etkisi olduğunu, geniş banta yapılan yüzde 10’luk yatırım artışıyla tüm ekonomide yüzde 1,3’lük büyüme getirdiğini örnek göstererek açıkladı.
Seminerin son sunumunuysa Deniz Gökçe yaptı. Gökçe daha çok genel Türkiye ekonomisinden bahsettiği sunumunda, ekonominin orta direği olan KOBİ’lerin zamanı yakalamasının zorunluluğunu vurguladı. KOBİ’lerin bilgi teknolojilerine uzak kalmasının onların sonu olacağını ifade eden Gökçe, kendisinin de uzun yıllar inat ettikten sonra bilgisayarı daha verimli kullanmayı öğrendiğini söyledi. Kendisinden verdiği örnek sonucunda, daha hızlı ve verimli çalışabildiğini anlatan gazeteci, Eskişehir’in teknolojik altyapı yatırımlarıyla KOBİ’lere iyi olanaklar sunduğunu, bu imkanların mutlaka kullanılması gerektiğini belirtti.
ETİKETLER : Sayı:774

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics