e-toplum 06 OCAK 2014 / 08:57

KOBİ ve Girişimcilik Ödülleri verildi

Bu yıl ikincisi düzenlenen KOBİ ve Girişimcilik Ödül Töreni; ilk konuşmasını yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak’ın da katılımıyla 30 Aralık’ta Ankara’da gerçekleştirildi.

Mustafa Kaplan açılış konuşmasında; “KOBİ’ler ülkemizin can damarı ve toplam işletmelerin yüzde 99’unu oluşturuyor” dedi. Kaplan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her geçen gün yeni bir üniversitemizde Teknoloji Geliştirme Merkezi açılışları gerçekleştirip girişimcilik kültürünü bir ders haline getiriyor ve müfredata yerleşmesini sağlıyoruz. MEB ile görüşüp Girişimci Okul Sertifikasyonu ile girişimcilik eğitimlerini ortaöğrenimden ilköğrenime kadar yaymayı hedefliyoruz. Yarışmaya bu yıl, geçen yıla oranla katılım arttı ve 3 bin 58 kişi başvurdu. 3 ana kategori altında toplam 8 alt kategoride ödül veriyoruz. Bursa’dan 11, İstanbul’dan 5, Kocaeli’nden 5, Adana’dan 3, Ankara’dan 3, Balıkesir’den 3, İzmir’den 2, Antalya, Düzce, Eskişehir, Kayseri, Sakarya, Samsun, Sivas ve Manisa illerinden 1’er olmak üzere toplam 40 işletme finale kaldı. Kategori birincileri; üniversite, iş dünyası, kamu kurumu, sivil toplum kuruluşları ve medya yöneticilerinden oluşan jüri tarafından belirlendi.”

Bakanlık olarak verdiğimiz desteklerin etki analizlerini yapacağız
Türkiye’nin geleceğini inşa eden bakanlıklardan birinin sorumluluğunu aldığını kaydeden Fikri Işık, eski Bakan Nihat Ergün’ün çok önemli çalışmalar yaptığını belirterek ülkenin geleceği açısından bilim ve girişimin iki sihirli kelime olduğunun altını çizdi. Işık, “Bunlar çok iyi özümsememiz gereken kavramlar ama yetmiyor. Bu beceri ve donanımla ürettiğimiz ürünlerin satılması için de mutlaka müteşebbis ruha ihtiyacımız bulunuyor. Bugün ihracatın yüzde 62’sini, istihdamın da yüzde 70’den fazlasını KOBİ’ler üstleniyor. KOBİ’lerin inovasyona, ihracata, yüksek teknolojiye dayalı ürün üretimine odaklanması gerekiyor. Bundan sonra bakanlık olarak verdiğimiz desteklerin; kısa, orta ve uzun vadede etki analizlerini yapacağız. Hedefimiz; verilen desteklerin ürüne dönüşümünde maksimizasyonu yakalamak” şeklinde konuştu.
Kategoriler ve ödül alan firmalar şu şekilde açıklandı:
KOBİ Büyük Ödülü - Eroğlu Makine / Bursa
İnovatif KOBİ Ödülü - Kromel Makine / Sakarya
İşbirliği-Güçbirliği Yapan KOBİ Ödülü - Endosa Kalıp / Manisa
İhracatçı KOBİ Ödülü - AFS Flexible / Ankara
Genç Girişimci Ödülü - TGM Vinç Kule / Düzce
Kadın Girişimci Ödülü - Maro Teknoloji / İstanbul
Küresel Doğan Girişimci Ödülü - Mavitec Makine / Bursa
İnovatif Grişimci Ödülü - Northel Enerji / Balıkesir
Jüri Özel Ödülü - Anadolujet / Ankara
ETİKETLER : Sayı:953

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics