e-toplum 11 MART 2013 / 08:01

Köprülerdeki HGS geçiş oranı yüzde 35’e ulaştı

Ankara’da PTT Genel Müdürlüğü Avrasya Lokali’nde 27 Şubat günü, 17 Eylül 2012 tarihinde hizmete giren Hızlı Geçiş Sistemi konusunda basın toplantısı düzenlendi.

PTT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Osman Tural, PTT Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Özay Atbaş, PTT Genel Müdür Yardımcısı Ali İhsan Karaca, PTT Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Ümit Yeşildağ, PTT Tanıtım ve Pazarlama Dairesi Başkanı H. Hüseyin Somuncuoğlu,  Ankara PTT Başmüdürü Mehmet Güçlü, PTT personeli ve basın mensuplarının katıldığı toplantıda yeni uygulamaya başlanan HGS hakkında bilgi verildi.
“Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) etiketi olduğu zaman nereden nasıl geçilirse geçilsin oradaki cihazlar okusa da okumasa vatandaşların herhangi bir cezai müeyyideye tabi olması mümkün değil” açıklamasını yapan Osman Tural, HGS’nin 1 Şubat 2013 tarihi itibarıyla KGS’nin yerini aldığını, köprü ve otoyollarda 166 giriş, 217 çıkış olmak üzere toplamda 383 HGS gişesinin kurulduğunu kaydetti. Tural, HGS etiketlerinin PTT şubeleri, anlaşmalı bankalar ve petrol istasyonlarıyla Avea bayilerinden satışa sunulduğunu söyleyerek 17 Eylül 2012 tarihinden bugüne kadar satılan HGS etiket sayısının 2 milyonu geçtiğini dile getirdi. Osman Tural, HGS etiketiyle günlük geçiş sayısının ortalama 250 bine ulaştığını da ifade ederek, köprülerdeki HGS geçiş oranının yüzde 35’e ulaştığını bildirdi. Osman Tural, HGS etiketi yapıştırılmayan ve plakası okunmayan araç geçişinde ise, aracın fotoğrafının ‘manuel’ olarak incelendiğini ve ücretin HGS etiketinden düştüğünü söyledi. Sistemin arızalanması durumunda yaşanacak sıkıntıların giderilmesi için ikinci kamera sisteminin gişelere kurulma çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Tural, “Yaklaşık 7 ay sürecek çalışma sonunda gişeler kaldırılacak” dedi.

Birden fazla aracı olanlar tek kartla geçiş yapabilecek
HGS kartlarına; 5 aracın plakasının tanımlanması için yapılan yazılım çalışmalarının da tamamlanmak üzere olduğunu ifade eden Osman Tural, birden fazla aracı olanların tek kartla geçiş yapabileceğini açıkladı. Tural, HGS gişelerinden etiketi olmadan geçiş yapıp, 7 gün içinde HGS etiketi almayan aracın bilgilerinin, Karayolları Genel Müdürlüğü’ne gönderildiğini, burada gerekli tespitler yapıldıktan sonra araç sahibine ceza kesildiğini belirtti. Etiketin araca doğru yapıştırılmasının önemli olduğuna dikkati çeken Tural, “HGS’ye geçişle birlikte köprü ve otoyollarda geçişten kaynaklanan yığılma ortadan kalktı” diye konuştu.
ETİKETLER : Sayı:912

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics