e-toplum 15 NİSAN 2012 / 13:45

Korsandan 1 Nisan

Pirate Bay, yasadışı işlemleri için insansız hava araçlarını Yunan hava sahasında mı uçuracak? İşlemlerini, James Cameron’un yerin dibine inerken kullandığı denizaltıya mı taşıyacak?
1 Nisan’da çeşitli kaynaklarda yayınlanan bu haberler Pirate Bay’in dünya alemle dalga geçmek için ciddi ciddi uydurduğu 1 Nisan Şakası’ydı her halde?
Pirate Bay sitesinde, Yunanistan Yönetimi’yle “anlaşmaya” (!) vardıkları şöyle açıklandı:
“Başbakan Lucas Papademas, tarafımızdan icat edilen Alçak Yörünge Sunucu İstasyonları (Low Orbit Server Stations-LOSS) konusunda öncü olmak istediklerini söylüyor. İnsansız hava araçlarımız Yunan hava sahasında 8-9 bin feet’te uçacak. 2,350 ila 24,150 MHz radyo bandını kullanacak.”
Bu müthiş açıklamayla aynı gün, bir başka Pirate Bay haberi daha çıktı: İşlerini deniz altına da taşıyacaklardı. Yayınlarını oradan yapacaklar, ve denizaltı kablolarını “hack”leyeceklerdi. Hatta, orta vadede, insan yerine robot da kullanabileceklerdi.
Pirate Bay, 1 Nisan dolayısıyla dalgasını geçerken, gerçek dünyada şunlar oldu:
* Pirate Bay’in “Gelin, eserlerinizi dünyaya tanıtın” çağrısına uyan 5 bin kadar genç sanatçı, eserlerini Pirate Bay’de görücüye çıkarttı. Bu, telif kavramına ve yasalara uymayan yepyeni bir duruştu... İsimsiz sanatçılar için “tanınmama”, telif hakkından daha büyük bir sorun. Pirate Bay, bu soruna kendince çözüm yaratmış görünüyor.
* Pirate Bay aleyhine sonuçlanan davada bir yıl hapse mahkum olan site kurucularından Gottfrid Svartholm, dava başından bu yana ortadan kayıp. Öldüğü bile söylendi. Ama doğrulanmadı. Belli ki saklanıyor. Hapse girmesi lazım, ama ortada yok... Diğer iki kişi 8-10 ay hapis cezaları aldılar. Bir tanesi ise 4 aynı evinde “hapis” geçirecek.
ETİKETLER : Sayı:867

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics