e-toplum 03 MART 2013 / 08:04

Korsanlar telif hakkı istiyor

Pirate Bay adlı İsveç ürünü bedava dosya paylaşım sitesi, logosunu ve harf karakterini (font) taklit etti diye bir Finlandiya sitesine dava açtı!
Vallahi, bu bilişim teknolojisinin hayatımıza getirdiği yenilikler, kolaylıklar, zorluklar, ve de tuhaflıkların sonu gelmeyecek. “Telif hakkı ödemeyiz” diye herkesle mahkemelik olan asi İsveç sitesi, şimdi kendi logosunu korumanın peşinde: Etme bulma dünyası.
Öte yandan, komşu Finlandiya’da “telif önemlidir ve namus borcudur” diyen “Telif Hakları Bilgi ve Korsanlıkla Mücadele Merkezi” (CIAPC), Fince “Pirate Bay” anlamına gelen “Piraattilahti” sitesinden yasal şekilde müzik, video, kitap, tv paylaşmaya başladı. Logo olarak da Pirate Bay’in ünlü korsan kadırgasını “batarken” gösterdi. Esas oğlan Pirate Bay, logosunu taklit etti diye bunlara dava açtı.
Pirate Bay’in açıklaması pek hoş: “Bu davranış karşısında dehşete düştük. İnsanlar, neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlamalı. İnternette bu tür hırsızlık, bütün dünya ekonomilerine karşı tehdittir. Bu durumda bir açıklama yapmak zorundaydık ve onları, telif haklarımızı çiğnedikleri için mahkemeye vereceğiz.”
Bu “voww!” açıklamaya rağmen, böyle bir davanın açıldığına dair bir bilgi henüz ortaya çıkmadı. Kendileri hukuk dışı davranırken herkesi küçümseyen ve hesap vermeyen, ama ucu kendilerine dokununca aniden hukuktan medet uman Pirate Bay.
Konu, İsveç gündeminden düşmüyor. İsveç’te yasal siyasi parti olan Korsan Partisi (Piratpartiet), Pirate Bay sitesine internet servis sağlayıcısı olarak “hizmet vermeye” devam ediyor. İsveç Telif Hakları Lobisi, Korsan Partisi’ne bu konuda bir protesto mektubu gönderdi. Korsan Parti ise, yaptıkları işin yasal olduğunu savundu.
Pirate Bay kurucularının İsveç hukukuyla mücadelesi (ve kaybetmesi),  Berlin Film Festivali’ne “TPB AFK” adlı 1.5 saatlik belgesel filmle yansıdı. Gerçek video kayıtlarından oluşan filmde Pirate Bay’in üç kurucusundan Peter Sunde, “Bu işleri yeniden yapsanız neyi farklı yapardınız?” sorusuna şu yanıtı veriyor: “Herşeyi şifreli yapardım.”  Filmi yorumlayan hukukçularsa, şifreli dahi olsa, mahkemenin, kayıtları isteyeceğini hemen açıkladılar.
2008-2012 arasında İsveç’te yargılanan Pirate Bay kurucuları hapis ve 6.6 milyon Dolar para cezası aldılar. Üç kurucudan Gottfrid Warg, Kamboçya’da yakalandı, İsveç’e yollandı. Peter Sunde zaten İsveç’teydi. Frederik Neij ise halen Laos’ta.
Ve konu, Avrupa Parlamentosu’nda bile tartışıldı. Hiç bitmeyecek gibi görünüyor. Arkası gelecek...
ETİKETLER : Sayı:911

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics