e-toplum 05 ARALIK 2010 / 18:00

Korsanlara kesin ceza

İsveç’te “Pirate Bay” içerik paylaşım sitesi yöneticilerinin mahkumiyet kararını İsveç Yüksek Mahkemesi onayladı: Hapis cezasını azalttı. Para cezasını çoğalttı.
Sitenin üç yöneticisi 4-10 ay hapis yatacak. Toplam 6 milyon 57 bin dolar ceza ödeyecekler.
İlk aldıkları para cezası 4 milyon 57 bin dolardı. İsveç Yargıtay’ı buna 2 milyon dolar zam yaptı.
Bu, şimdiye kadar telif haklarını koruma konusunda verilmiş en ağır ceza. Siteyi Warner Bors Entertainment, MGM Pictures, Columbia Pictures Industries, 20th Century Fox Films, Sony BMG, Universal ve EMI mahkemeye vermişti. Sitenin kurucularından Peter Sunde Kolmisoppi (8 ay hapis yatacak), ilk mahkeme kararından sonra, “İstedikleri kadar param olsa bile elimdeki herşeyi yakarım. Küllerini bile vermem. Yine de para cezası ödemem” demişti.
Pirate Bay, aleyhindeki ilk karardan hemen sonra sunucusunu Hollanda’ya taşıdı. Oradan “hizmete” devam etti. Şimdilerde site, Seychelles’de kayıtlı.
Telif haklarıyla ilgili başlayan bu hukuki itiş-kakış, kısa sürede siyasi nitelik kazandı. Ve İsveç’te ortaya bir “Korsan Partisi” çıktı. Üstelik, Avrupa Parlamentosu seçiminde bir sandalye kazandı. Parti “lideri” Rick Falkvinge, “Dava başından beri siyasi amaçlıydı. Sorun da siyaseten çözülmeli,” diyor. Çünkü, “Dosya paylaşımı hergün artıyor. Mahkeme kararı nedeniyle daha çok sayıda insan, İnternette ne yaptığını gizlemeye çalışacak.”
Türkiye’de de internet sansürüne karşı bir ortak platform oluşturulması tartışılırken, 2010 Haziran’ında “Yeşiller Partisi Korsan Cephesi” kuruldu. Nisan’da Brüksel’de bir kongreyle kurulan Uluslararası Korsan Partisi’ne (PPI) 48 ülkeden “kardeş” partiler üye. Aralarında Türkiye de görülüyor. Ancak, korsanpartisi.org sitesi işlemiyor.
ETİKETLER : Sayı:798