e-toplum 12 ŞUBAT 2012 / 15:10

Korsanlık kafa tutuyor

Telif haklarının korunması/korunmaması fırtınası, kasırga şiddetinde sürüyor. Ve dineceğe hiç benzemiyor. Bu tartışmaya nasıl bir hukuki çözüm bulunacak? Bulunsa bile uygulanabilecek mi? Bilmiyoruz...
•Pirate Bay yasadışı paylaşım sitesinin dört yöneticisine verilen para ve hapis cezaları kesinleşti. İsveç’te Şubat 2009’dan beri süren hukuki süreç nihayet sonuçlandı. İsveç Yüksek Mahkemesi, temyiz başvurusunu da reddetti. Böylece, sanıklar 4-10 ay arasında değişen hapis cezası ve toplam 6.7 milyon Doları (46 milyon İsveç Kronu) bulan para cezasını ödemeye mahkum oldu.
Ancak, sanıklar İsveç’te değil. Bir tanesi yıllardır kayıp. Hatta, öldüğü (?) bile söyleniyor. Pirate Bay sitesi ise halen faal. Karardan sonra internet adresini .org’dan .se’ye (İsveç) çevirdi. Böylece, ABD yasalarının İsveç’i etkilemeyeceğini düşünüyor.
•Pirate Bay, durum hakkında dünyaya kafa tutan hamasi bir bildiri yayınladı: “2012, fırtına yılı olacak. 9 yaşımıza basacağız. Bugüne kadar baskınlar, casusluk ve ölüm tehditlerine maruz kaldık. Ama buradayız. Cehenneme gittik, geri geldik. Bu, bizi daha da güçlü yaptı. Mahkum olan kardeşlerimiz dün kadar bugün de özgürdür. Bu fırtına yılında galipler, yeldeğirmenleri inşa edecek, mağluplar ise kepenkleri kapatacaktır. Öyleyse korsan kardeşlerim, pazuları sıkın ve hepimize güç verin!”
•İsveç’te Pirate Bay tartışmasında en akla gelmedik bir başka gelişme ise şu: 15 yaşında bir öğrenciyi, okul müdürü, yasadışı dosya indiriyor diye polise şikayet edince öğrenci mahkemelik oldu. Ve suçlu bulundu. Ceza: 220 Dolar (1,500 Kron).
Göteburg (Gothenburg) kentinde bir okulun bilgisayar ağına virüs bulaşması üzerine yapılan araştırmada, bunun, bir öğrencinin bilgisayarından kaynaklandığı anlaşıldı. Öğrencinin, yasadışı biçimde 24 film indirdiği saptandı. Bunun üzerine okul müdürü, çocukla veya ailesiyle falan konuşmadan, doğruca polise şikayet etti. Çocuğa 2 yıla kadar hapis öngören bir dava açıldı. Yerel mahkeme çocuğu aklayınca savcılık itiraz etti. Bir üst mahkeme çocuğa cezayı kesti. Hafifletici nedenlerden ötürü cezası az oluysa da İsveç Korsan Partisi buna da itiraz etti: “Yüzbinlerce gencimizi mahkemelere mi vereceğiz?”
•Hollanda’da korsanlığa karşı olan BREIN grubu, bir süredir, ISP’lerin “kendi rızaları”yla Pirate Bay’e link vermekten vazgeçmelerini istiyordu. Ülkenin en büyük ISP’si Ziggo ve rakibi XS4ALL (Access for all=Herkese ulaşım) bu talebe uyarak Pirate Bay sitesini bloklamaya başladı. Ancak, diğer ISP’ler mahkeme kararı olmadan bunu yapmayacaklarını açıkladı.
ETİKETLER : Sayı:858

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics