e-toplum 29 NİSAN 2012 / 11:35

Küçükbaş hayvancılıkta tam takip

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Avrupa Birliği (AB) fonlarının desteğiyle finanse ettiği “Küçükbaş Hayvan Takip Projesi” ile Türkiye’nin 13.2 milyon küçükbaş hayvan varlığı kayıt altına alındı.
Proje; Sentim Yazılım ve Danışmanlık ile Aqua Soft Spol S.R.O konsorsiyumu tarafından gerçekleştirildi. Sistemle her hayvanın künyesi, veritabanı üzerinden takip ediliyor. Hazırlanan altyapıyla, yakın gelecekte bireyler marketten aldıkları etin geçmişini ve üretim koşullarını SMS’le ya da internet üzerinden takip etme imkânına da sahip olacak.
Hayvanlarla ilgili oluşturulan veritabanında her bir hayvan için bireysel tanımlama numarası, doğum tarihi, cinsiyeti, ırkı, annesinin bireysel tanımlama numarası yer alıyor. Ayrıca satış, ölüm veya zorunlu kesim de kaydediliyor. Hazırlanan yazılım sistemi SMS, bilgisayar ve cep telefonu gibi ilerleyen süreçlerde yapılacak ek servislerle, alınan hayvanın ve hatta etin her türlü bilgisine erişimi mümkün kılacak.
Böylece bir taraftan bakanlık ve ilgili kuruluşlar küçükbaş hayvan varlığı ile ilgili bilgileri takip edip denetleyebilir hale gelirken, tüketiciler de yakın gelecekte marketten aldıkları etin nereden geldiği, hangi hayvana ait olduğu gibi bilgileri mobil servisler üzerinden takip edebilecek. Proje AB gereksinimlerine ve mevcut büyükbaş sistemine tam uyumlu hazırlandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri ve Sentim uzmanlarının ortak çalışmasıyla hayata geçirilen sistem, Microsoft.net teknolojisiyle de uyumlu.
ETİKETLER : Sayı:869

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics