e-toplum 09 EYLÜL 2012 / 12:19

Kurduğumuz sofistike sistemin Türkiye’de benzeri yok

Dışişleri Bakanlığı, Bakan Yardımcısı Naci Koru’dan Türkiye’nin e-devlet projeleriyle ilgili detaylı bilgiler aldık.

Dışişleri Bakanlığı, Bakan Yardımcısı Naci Koru’dan Türkiye’nin e-devlet bütünleştirmesi için diğer kurumlara örnek oluşturacak projeleriyle ilgili detaylı bilgiler aldık.

» Öncelikle Dışişleri Bakanlığı’nın son dönem projelerinden bahsedebilir misiniz?
Dışişleri Bakanlığı olarak diğer kurumlar gibi, çeşitli bilişim teknolojileri projelerine önayak olmak istiyoruz ve bilişimin bakanlığın günlük çalışmalarında çok etkin bir şekilde kullanılmasını arzu ediyoruz. Bizim diğer kuruluşlardan farkımız yurtdışında da teşkilatımız olması. Dünyanın dört bir yanında temsil ediliyoruz. Bu nedenle veri paylaşımı ve iletişimi bizim açımızdan çok önemli; 24 saatlik bilgi akışı var bizde. Dolayısıyla bu bilgi akışını sağlayacak altyapımızın olması da çok önemli. Bunu iki şekildeki veri paylaşımıyla yapıyoruz: Bir tanesi açık veriler; gizli, kritik olmayan bilgileri geleneksel ağlar üzerinden yapıyoruz. İkincisi de, tabii kapalı haberleşmemiz var. Bunda da uyguladığımız bu projeler üzerinden TÜBİTAK ile çalışarak iletişimimizi gerçekleştiriyoruz.

Yurtdışındaki konsolosluklarda otomasyona geçen ilk ülkelerden biriyiz
Bunun da ötesinde Dışişleri Bakanlığı olarak sadece rapor hazırlamıyoruz, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza da hizmet sunuyoruz. Yurtdışında en az 5 milyon civarında vatandaşımız var. Vatandaşlarımıza verilen hizmetleri yurtdışındaki konsolosluk aracılığıyla yapıyoruz. Vatandaşlarımıza yönelik kalitenin yükseltilmesi önceliklerimiz arasında. Diğer ülkelerle mukayese edildiğinde, biz yurtdışındaki konsolosluklarda otomasyona geçen ilk ülkelerden biriyiz. 1982’de ilk kez ‘Konsolosluk Otomasyonu’nu geliştirmiştik. O günden bugüne geliştirerek, daha da güçlendirerek uygulamayı sürdürüyoruz. Bunda da oldukça başarılı olduğumuzu, çok güçlü bir yapıya sahip olduğumuzu özellikle söylemek isterim.

» Belge yönetim sisteminiz hakkında bilgi verebilir misiniz?
Merkezde bizim yaptığımız işlerin başında; günlük çalışma sistemimiz içinde raporlar hazırlamak geliyor. Belge yönetim sistemimiz bu nedenle büyük önem taşıyor. Yaklaşık 10-11 senedir uygulamakta olduğumuz çok güçlü bir belge yönetim sistemi var. Bütün yazışmalarımızı, açık yazışmalarımızı bunun üzerinden yapıyoruz. Yurtdışı teşkilatımıza da açık. Şu anda 10-12 milyon civarında belge var. Belge yönetiminde özellikle diğer kurumlara göre oldukça ileri düzeyde olduğumuzu söylemek isterim. Örneğin; 2004-2008 ile Türkiye’nin AB’ye girişiyle ilgili yapılan tüm yazışmaları, hemen ekrana getirebilecek durumdayız; belgenin orijinalleri ve ekleriyle beraber. Sistemi bütün birimlerimizde çok güçlü şekilde kullanıyoruz.

» Yeni projeleriniz var mı?
Son 2-2,5 senedir üzerinde uğraştığımız bir başka proje var; bakanlıkta bugüne kadar, son 25 senedir kullanılan bütün modülleri aynı çatı altında toplamak için bir çalışma başlattık. Çok ilerledik; bitmek üzere şu sıralarda. Kullanıma da sunduk bakanlıkta. Biz tüm modüllleri aynı çatı altında topladık. Personel de, bütçe de bunun içerisinde. İçinde ‘Kim Kimdir Modülü’ var. Dünyada temsilciliklerimizin, bakanlarımızın temasta olduğu bütün milletvekilleri, hükümet üyeleri, sanatkârlar, parlamenterlerle ilgili bütün verilere ulaşabiliyorsunuz.
Çağdaş bir altyapı
kurduk
Bütün bakanlığın arşivini elektronik ortama geçirdik. Çok önemli bir gelişme bizim için. Bakanlığa yapılan tüm başvuruları da elektronik ortam üzerinden yapmaya başladık. Onun da ötesinde yine 2-3 senedir bakanlıkta memurlarının kurumla ilişkisini tamamen elektronik ortama aldık. Bütün izin talepleri de elektronik ortamda yapılıyor; hiçbir kamu kurumunda yok. Performans değerlendirme tamamen bilgisayar ortamında yapılıyor. Çağdaş bir altyapıyı kurmuş olduk
Bu yapının üzerinde üzerinde 70’e yakın modül var. Şimdi size 5-6 tanesini söyleyebildim. İstatiksel olarak da ayrı modüller var; Bakanlıktaki her bilgiyi,  tek tek istatiki olarak değerlendirebiliyorsunuz; kaç memurunuz var, kaçı kadın, kaçı erkek. Sayısız istatistik bulunuyor.

» Peki e-devlet olarak bakınca diğer kurumlarla bütünleştirmeniz ne şekilde? Böyle bir yapılanma var mı?
Biz istiyoruz ki kullandığımız sistemler bütünleşik çalışsın çünkü diğer kamu kurumlarına bunu önerebilecek duruma geldik. Diğer kamu kurumlarına da gösterdik; onlar da çok beğendiler. Bir kurumun elimizden tutup bütünleşik çalışır duruma getirmesi çok önemli.
Diğer bir konu da; Dışişleri Bakanlığı Bilgi Sistemi ‘Dış-Net’ dediğimiz bakanlıkta kullandığımız modüller. Bunun üzerinde 70’e yakın modül var. Bu modüllerde her şey var. Merkezi girmiyoruz, herkes girebiliyor. Binlerce veritabanı üzerinden arama yapabiliyorsunuz. Dışarıya kapalı, içeriye açık bir sistem; bizim her şeyimiz bunun üzerinde. Bütün teşkilata açık. Aynı şekilde yurtdışındaki temsilciliklerimiz sürekli gün içerisinde Türkiye’yle çıkan her şeyi Türkiye’yi izliyorlar, buraya giriyorlar.

Sanki elimizde kamera bütün dünyayı izliyoruz
» Aslında siz tüm bakanlıklara örnek olabilirsiniz.
Oluruz tabii. Elimizde kamera bütün dünyayı bununla izleyebiliyoruz. Gün içerisinde kaç konsolosluk işlemi yapıldı? Konuşma metinleri, hangi misyon şefleri nerede ne konuşması yaptılar? Üsküp’te yapılan konuşma. Her şeyi buradan izleyebilecek imkâna sahibiz. Onun dışında Dışişleri Arşivi diye bir şey var. Osmanlı’dan, Cumhuriyet’ten bu yana bütün eski arşivi Dışişleri Arşivi’ne eklemiş durumdayız. Sistem oturmuş durumda. Milyonlarca belge var; bütün bunlar arşivde tek tek işleniyor, sisteme aktarılıyor. Serbest Kürsü var. Serbest Kürsü’de herkes isteği konuda her şeyi yazabiliyor. Çok sofistike bir sistem. Bunun bir örneği Türkiye’de yok. Dünyada da ne kadar olduğu konusunda tereddütlerim var. Oldukça güzel bir sistem. Sınav başvuruları da burada, meslek memurları başvuruları da, her şey bunun üzerinde yapılıyor.

» Peki vatandaşlara yönelik ne tür çalışmalarımız bulunuyor?
Konsolosluk otomasyonu var; tüm vatandaşlarla ilgili işlemler bunun üzerinden yapılıyor. 6 milyonun üzerinde kayıt var. Nüfus cüzdanı çıkartılmasından, askerlik işlemlerine kadar her şeyi bunun üzerinden yapabiliyoruz. Her şeyi görebiliyorsunuz. Nüfus, evlilik, doğum her işlem bunun üzerinden yapılıyor.

» Hedefleriniz nedir?
Bu sistemleri diğer kamu kurumlarıyla bütünleşik hale getirmek. Bu modüllerin sayısını artırmak. Altyapımızı ona göre yaptık. Artık yapamayacağımız bir şey kalmadı. Çünkü yaptık.
ETİKETLER : Sayı:887

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics