e-toplum 25 MAYIS 2015 / 08:23

Küresel projelere ortam hazırlıyor

Türkiye'den ve dünyanın farklı ülkelerinden teknoloji gruplarının gönüllü olarak gerçekleştirdiği, tam bir takım çalışmasının sergilendiği  ve açık konferans niteliği taşıyan ‘Android Geliştirici Günleri’, 4. kez 11­12 Mayıs tarihinde ODTÜ’de düzenlendi. İki  gün süren ‘Android Geliştirici Günleri’; GDG (Google Developer Group) İstanbul, GDG Eskişehir, GDG Konya, GDG Sivas, GDG Tekirdağ, GDG İzmir, GDG Düzce, GDG Kütahya, GDG Ankara ve IEEE ODTÜ                       öncülüğünde 10 farklı ülkeden geliştirici gruplarının iş birliğiyle organize edildi. Etkinliğe; 13 farklı  ülkeden 2000’in üzerinde katılım oldu. 21'i yabancı toplam 68 konuşmacı 5 farklı salonda android, mobil teknolojiler ve yazılım geliştirme üzerine tecrübe ve bilgilerini aktardı. Konferansa katılamayanlar ise; sunumları butterflytv.net üzerinden canlı izleme

 

olanağına sahip oldu.  Katılımcılar çalıştaylarda kodlayarak öğrenme şansı yakalarken aynı zamanda stantlarda yeni  teknolojileri yarışma ve oyunlarla deneyerek eğlenceli zaman geçirme fırsatı bulup hediyeler kazandılar. ‘Hayalini Anlat’ oturumlarında ise; yarışmacılar hayallerini anlatarak  katılımcılarla paylaştı.

Android teknolojiler dönüşüm yaşatıyor

Etkinlik esnasında bir de ‘Hackingfest’ isimli yerli ‘hackathon’ serisinin parçası olarak bir mobil uygulama geliştirme yarışması gerçekleşti. 24 saat aralıksız süren yarışma kapsamında ekipler mobil uygulama  fikirlerini hayata geçirmeye çalıştı ve kısıtlı bir süreye rağmen ortaya gayet heyecan  verici ürünler çıktı. Diğer yandan

Philips TV’in etkinlikte yaptığı sunumda, android teknolojilerinin televizyon dünyasında bir dönüşüm yaşattığı, bu dönüşümün önümüzdeki dönemde artacak süreceği, android TV’lerin artık oyun ve akıllı evler dünyasının kalbinde yer alacağı vurgulandı. Philips Smart TV İş Geliştirme Müdürü Ismael Velasco sunumunda; televizyon dünyasında ‘android’in geleceğine dair ilgi çekici bulgular paylaştı. Sunuma, Philips TV Türkiye Pazarlama Müdürü Emrah Anlı da Türkiye’ye dair bilgiler aktararak destek verdi.

Android Geliştirici Günleri ilham vermeye devam etti

GDG üyesi ve AGG organizasyon ekibinden; Murat Aydın ve Ahmet Oğuz Mermerkaya, 4. kez düzenlenen ‘Android Geliştirici Günleri’nin heyecanını paylaşarak düşüncelerini şöyle dile getirdiler: “Bu organizasyonu düzenlerken, Türkiye'deki sıradan kişiler de uluslararası bir şeyler yapsın ve yapılanlarla çevresine ilham versin istedik. Yurt dışına bakıp  imrendiğimiz şeylerin ülkemizde olması için şikayet etmekten bir adım ötesinin yapılmasını gerektiğini düşünüp bir hamle yaptık ve AGG'yi bu vesileyle ilk defa organize ettik. İlk yıllar tecrübesizliğin de etkisiyle çok da yorucu oldu. Etkinliğin uluslararası hale gelmesi ve her sene bir adım öteye gitmesi için çok çalıştık. Bu sene de internet sitemizi Ukrayna'dan ve tişört tasarımını da Hindistan'dan GDG üyesi arkadaşlarımız yaptı. Etkinliğin organize edilmesinde de tüm Türkiye'deki GDG'ler görev aldı. Geldiğimiz noktada Türkiye'deki bilinen en büyük mobil yazılım ile ilgili etkinliklerden biriyiz diyebiliriz. Bundan sonraki hedefimiz bu etkinliğin daha uluslararası hale gelmesi ve Türkiye'den küresel projelerin çıkmasını sağlamak. Bu etkinlik tüm bu çalışmalar için ortam hazırlıyor.” ODTÜ Teknokent’in desteklediği etkinlikte;  BThaber, BTnet.com.tr ve btburada.com da sponsorlar arasındaydı.

 
ETİKETLER : 1023

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics