e-toplum 29 ARALIK 2014 / 11:20

Maden kazalarını önlemenin yolu teknolojiden geçiyor

Teknolojinin tüm madenlerde kullanımının gerekliliğinin ve metotlarının tartışıldığı Madencilik Uygulamaları Çalıştayı, Ankara’da gerçekleştirildi. Çalıştayın açılış konuşmasında Hacettepe Üniversitesi Maden İşletme Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bahtiyar Ünver, öncelikle maden planlama ve üretiminde teknolojik çözümler konulu sunumunu aktardı. Prof. Dr. Ünver, madencilikte bilim ve teknoloji kullanımının ve veriye dayalı inceleme, analizin önemini vurguladığı konuşmasında, bilimsel yöntemlerin gereğinin farkına varmanın da kazaların önlenmesinde önemli bir adım olacağını belirtti.

Açık ve yer altı maden işletmeciliğinin tüm aşamalarını bir arada gerçekleştirebilen ayrıca jeolojik projelendirme süreçlerini yönetebilen, Türkiye’nin İlk yerli Madencilik Çözümü Netpro/Mine’nın mevcut ve geliştirilen özelliklerinin anlatıldığı sunumun ilk bölümünde Netcad Teknik Hizmetler Müdürü Tunç Emre Toptaş, NetproMine’ın madenlerin teknolojiyi daha fazla kullanmalarına ne şekilde katkı sağlayacağını örneklerle katılımcılara aktardı.

Maden sahalarının tespitine yönelik analiz uygulamalarından başlayarak açık ocak projelendirme, yeraltı cevher modelleme ve galeri tasarım çözümlerini örnek uygulamalarla anlatan Tunç Emre Toptaş, sunumun ikinci bölümünde Netpro/Mine’ın pit optimizasyonu gibi yeni geliştirilen özelliklerini ve web tabanlı kurumsal maden yönetim çözümlerini tanıttı.

 
ETİKETLER : 1002
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN