e-toplum 02 NİSAN 2011 / 01:40

Marmara’nın kalbi dinlenecek

Türk Telekom desteği ile Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından hayata geçirilen proje ile Marmara Denizi’ne yerleştirilen beş deniz dibi deprem izleme istasyonu, gerçekleşen çok küçük kırılmalar dahil olmak üzere tüm yer hareketlerinin gerçek zamanlı ve kesintisiz olarak izlenmesini sağlayacak.
TT’nin kurumsal vatandaşlık bilinci ile desteklediği projede, Marmara Denizi dibine kurulan deprem izleme istasyonları sayesinde, mikro kırılmalar dâhil olmak üzere tüm deniz dibi hareketleri gerçek zamanlı olarak izlenebilecek. Toplam 57 kilometrelik fiber optik kablo kullanılan 5 deniz dibi ve Marmara Denizi çevresine yerleştirilen 10 karasal geniş bantlı deprem izleme istasyonunu kapsayan proje, bir iç denizde kurulması ve gerçek zamanlı veri akışı sağlaması itibari ile dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor.
TT CEO’su K. Gökhan Bozkurt, geliştirdiği ürün ve hizmetleriyle sadece müşterileri için değil, Türkiye için değer yaratmayı hedefleyen TT olarak deprem gibi hayati bir konuda sosyal sorumluluk projelerini sürdürmekten mutluluk duyduklarını belirtti. Bozkurt projenin, deprem konusunda ülkemizde ciddi adımlar atılmasına öncülük etmesini dilediğini de sözlerine ekledi.
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik “Enstitümüz tarafından yürütülmekte olan Marmara Bölgesi’nin depremselliğinin izlenmesi, deprem ve tsunami erken uyarı çalışmalarının çok önemli bir bileşenini oluşturacak Marmara Denizi dibine deprem izleme istasyonlarının kurulması gerek Türkiye ve gerekse dünya çapında çok önemli bir etkinliktir. Bu kapsamda Türk Telekom çok önemli bir sorumluluk projesine destek sağlamış bulunmaktadır” dedi.
ETİKETLER : Sayı:815

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics