e-toplum 11 EKİM 2010 / 18:00

Matematik, Hindistan’dan


İngiltere’de bir ilkokul, öğrencilerine matematik derslerine takviye olsun diye Hindistan’dan hoca tuttu. Hintli hocalar, öğrencilerle teketek ders yapıyor – İnternet üzerinden!
Uzaktan eğitim, sayısal eğitim, 24/7 eğitim dediğimiz şey, ilkokul düzeyine kadar indi böylece. Neden hocayı Hindistan’dan buldukları malum- ucuz diye...
İngiltere’de böyle ders verecek hocanın saat ücreti 40 Sterlin gibi. Hintli hocamız sadece 12 Sterline işi bitiriyor. Klasik öykü. “Outsourcing”in temel nedeni: Maliyeti düşürme gayreti.
Londra’daki Ashmount İlkokulunda şimdilik deneme olarak başladı bu uygulama. 6.sınıf öğrencileri, ekranın karşısına geçince Hintli hocayı görüyorlar. Onunla teketek ders yapıyorlar. Hocalar, dersi beyaz tahta üzerinde yazarak verdiği için öğrenci, orada yazılanı burada ekranda okuyor.
BrightSpark Education adlı şirketin bir girişimi. 100 tane Hintli matematik mezununu bu iş için eğitmişler. İngiliz eğitim sisteminden haberliler. Müfredatı biliyorlar. Aksanları düzgün. Daha ne olsun?
İngiliz basınında bu haber çıkınca, “Bravo, aman ne iyi” diyenler kadar, “Bizim öğretmenler işsiz mi kalacak?” diyenler de oldu. Ne zaman Hindistan veya başka yerden böyle bir taşeronluk hizmeti alınsa, hep benzer eleştiriler yapılır. Ama işe sadece maliyet açısından, hatta kolaylık, esneklik, ve çocukların alışık oldukları teknolojiyle eğitimi açısından bakınca fazla söylenecek söz kalmıyor. Zaten yapılan, sadece derse takviye. Esas dersi yine İngiliz hocalar, sınıfta veriyor.
Guardian gazetesi, Hindistan söz konusu olunca, göz kamaştırıcı rakamlardan bir demet sundu: Her yıl fen ve matematikten 690 bin kişi mezun oluyormuş Hindistan’da.
ETİKETLER : Sayı:791

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics