e-toplum 06 NİSAN 2015 / 09:19

Matematik Köyü öğrencileri birarada

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 26 Mart tarihinde Şirince’de bulunan Nesin Matematik Köyü’nde Prof. Dr. Ali Nesin ve öğrencilerle bir araya geldi. Nesin Matematik Köyü’nün kurucusu Prof. Dr. Ali Nesin’in bilgi verdiği ziyarette, Bakan Avcı beraberindekilerle birlikte Matematik Köyü yerleşkesini gezdi. Kütüphane, derslik ve yatakhaneleri gezen Avcı, daha sonra ‘Bol Kepçe’ adlı yemekhanede ikram edilen öğlen yemeğini yedi. Bakan Avcı, Nesin’i eğitime yapmış olduğu katkılardan ötürü tebrik etti.

 

Matematik Köyü nedir?

Şirince köyünün (İzmir - Selçuk) 1 km uzağında, dağ başında ve mutlak bir ıssızlık içinde, yemyeşil bir ortamda, 7'den 70'e herkesin, her seviyede matematik yaptığı, öğrendiği, öğrettiği ve düşündüğü, Nesin Vakfı'na ait 30 dönümü zeytinlik olmak üzere toplam 55 dönümlük bir köy. Evler taş, çamur ve samandan. Ağustos böcekleri dışında, yoğunlaşmayı ve düşünmeyi engelleyen, rahatsız edici her türlü öğeden uzak! TV yok ama elektrik, sıcak su ve internet gibi uygarlığın izleri var. Etkinliklerin daha çok yaz aylarında yapıldığı ama ilk ve sonbaharlarda da küçük gruplar için ideal bir çalışma, toplantı ve dinlenme ortamı. İlköğretim düzeyinde eğitimden en ileri seviyede araştırmaya kadar her türlü matematiksel etkinlik aynı anda yer alabilir. Şu anda 218 kişi barındıracak kapasitede. Çadır da kurulabilir.

Neden Matematik Köyü?

Matematik Köyü sakinleri bu soruya şu yanıtı veriyor: “Matematiksel zekânın hemen hemen herkeste eşit olduğuna inanıyoruz. Başarısızlık korkusu ortadan kaldırılırsa ve gence probleme yoğunlaşabilme imkânı tanınırsa, herkesin matematiği sevebileceğine inanıyoruz. Matematikte önemli olan problemi çözmek değil, problemi anlayabilmektir. Her matematikçinin çözemediği problem sayısı çözebildiğinden çok daha fazladır. Matematik Köyü’nde bu iki engeli; korkuyu ve yoğunlaşmayı engelleyici unsurları ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz. Matematik Köyü’nde sınav, not, sınıfta kalma, ceza gibi korkuyu körükleyen unsurlar bulunmuyor.” (https://matematikkoyu.org/)

 

 
ETİKETLER : 1016

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics