e-toplum 16 MAYIS 2010 / 18:00

mDevlet’te 10 yıllık mesafe kaydettik

Ankara’da gerçekleştirilen Uluslararası Mobil Devlet Konsorsiyumu’nda Türkiye’nin bu alandaki konumu değerlendirildi.mDevlette12. Ulusal mDevlet Konferansı 6-7 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirildi. Uluslararası Mobil Devlet Konsorsiyumu (Mobile Government Consortium International -mGCI) tarafından gerçekleştirilen konferansın bu yıl teması “e-Devlet’ten Mobil Devlet’e Geçiş Stratejileri” oldu.
Mobil teknolojilerin kamuda verilen hizmetlerin iyileşmesini, halkın sosyal ve ekonomik gelişimine katkıda bulunmayı hedefleyen konferansta Türkiye’deki mobil devlet uygulamalarının gelişimi, yol haritası ve stratejiler kamu ve özel sektörden konunun uzmanları tarafından değerlendirildi.
Konferansın açılışında konuşan Okan Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gonca Telli, Türkiye’de mobil devlet çalışmalarının kısa bir süre önce başlamasına karşın 10 yıllık bir yol alındığını belirtti. Telli, “Devletin de bu konuda harekete geçirici motive edici özelliklerini ve rolünü ortaya koymak, kamu kuruluşları ve devlet bürokrasisinde mDevlet uygulamalarıyla ilgili değerlendirme yapmak, devletin diğer kadrolarında mobil uygulamaların nasıl geliştiğini takip etmek açısından Türkiye’de tek olan bu konferansın verimli geçmesini diliyorum” dedi.
Uluslararası Mobil Devlet Konsorsiyumu Başkanı Prof.Dr. İbrahim Kushchu konuşmasında, merkezi ve yerel yönetimlerin, mobil teknolojileri kullanarak halka daha iyi hizmet sunabilmesine olanak sağlayan ve hayatın her alanında kamu kurumları ile işleri hızlı ve kolay yapmayı sağlayan Mobil Devlet’in, kamu kurumlarının modernleşmesine de büyük katkı sağladığını ifade etti. Kushchu, “Sadece mobil devlet uygulamalarının çok başarılı bir şekilde yapılıp uygulamaya konulması çok önemli değil, onu sunacağınız insanların uygulamaları kullanabilecek kapasitede olmaları da çok önemli” dedi.
Türkiye’de mDevlet alanında çok başarılı uygulamalar olduğuna değinen Kushchu, teknolojiyi ihtiyacı en çok olan insanlara özellikle kırsal kesimde yaşayan, eğitime daha fazla ihtiyaç duyan az gelirlilere götürmek gerektiğine dikkat çekti.

mDevlette3“Mobil Devlet kavramı Türk malı”

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Başkanı Doç.Dr. Turhan Menteş konuşmasında, ‘’Mobil Devlet’’ kavramının Türk malı olduğunu belirterek, bu kavramı 6 yıl önce kendilerinin telaffuz ettiğini hatırlattı.
Türkiye’nin ‘’e-Devlet’’ konusunda geldiği noktanın birçok Avrupa ülkesinden daha iyi bir durumda olduğunu aktaran Menteş, “Bu konuda mütevazi olmamız gerekmiyor ülke olarak. e-Devlet uygulamasında birçok Avrupa ülkesinden ileri düzeydeyiz. Buna mobil uygulamalarımızı da eklemeye başladık. e-Devlet çok ciddi bir altyapı üzerine kurulmuş bir projedir. Türkiye yaklaşık 30 yıldır bilişim bütçesinin yarısından fazlasını kamu uygulamalarına aktarıyor. Böyle bir aktarım sonucu çok ciddi bilgi birikimi ve çok başarılı projeler ortaya çıkıyor. Bunları talep eden ülkeler olduğunu biliyorum ama biz hala bireysel yazılım ihracatını düşünürken, kamu uygulamalarının ihracatını bir türlü beceremiyoruz. Bu devlet eliyle yapılması gereken bir projedir. Biz bunu sanıyorum bir örgütlenmeyle becerebilecek duruma geleceğiz. Elbette, e-Devlet, Mobil Devlet uygulamalarının en önemli kısmı sosyal dönüşüm. Teknoloji kısmı, teknolojik dönüşüm kısmını yapabiliyoruz ama kurumların kamunun ve vatandaşların bu uygulamaları benimsemeleri zaman alıyor” şeklinde konuştu.
Konferansın açılış töreninde CHP Uşak Milletvekili Osman Coşkunoğlu AKP İstanbul Milletvekili Lokman Ayva’dan sonra konferansın ana sponsoru olarak Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir konuştu.
ETİKETLER : mdevlet Sayı:771
YORUMLAR
Tahsin Yılmaz 21 MAYIS 2010 / 13:26 0 0
Konuşmacıların sözlerine güleyim de bir işe yaradıklarını hissetsinler efendim.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics