e-toplum 04 EKİM 2010 / 13:53

Mesire yerleri için mobil uygulama

Çevre ve Orman Bakanlığı mesire yerleri için mobil uygulama başlattı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada: “Özellikle mobil teknolojilerin de gelişmesi ile bakanlığımızca da bu alanda çalışmalar yapılmış ve ilk mobil Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) uygulaması olarak “Mesire Yerleri Uygulaması” geliştirilmiştir” denildi.
2 aylık bir geliştirme sonucunda hayata geçirilen proje bakanlığın mevcut 3 katmanlı yazılım mimarisi üzerine bütünleşik olarak geliştirildi. Bakanlığın ilk mobil CBS uygulaması olan “Mesire Yerleri Uygulaması” IPhone, IPod ve IPad ortamlarında ücretsiz olarak kullanıma sunuldu.
Bu uygulama ile Çevre ve Orman Bakanlığı’nın sorumluluğundaki mesire ve piknik alanları listelenebiliyor, harita üzerinde görülebiliyor ve aynı zamanda ilgili mesire yerine giden yol tarifi görsel ve yazılı olarak da alınabiliyor.
İlk olarak IPhone, IPod ve IPad cihazları için geliştirilen “Mesire Yerleri” uygulaması şimdilik bu cihazlarda kullanılabiliyor. Uygulama iOS sürümü 3.1 ve üzeri sistemlerde test edilmiş durumda. Bakanlık uygulamanın sadece IPhone ve ürünlerinde çalışmasının sebebinin bütünleşik GPS olması olarak açıklıyor. Uygulama gerek bilgisayardan gerekse cihazlardaki “App Store” arayüzünden kurulabiliyor. Uygulamaya Çevre ve Orman Bakanlığı web sitesi üzerinden de ulaşılabiliyor.
ETİKETLER : Sayı:790

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics