e-toplum 14 EKİM 2012 / 14:47

Mikrosaniye önemli

New York ile Chicago arasındaki 1,500 kilometreyi gidiş-dönüş 8.5 milisaniyede aşacak bir iletim sistemi kuruluyor: İki önemli borsayı birbirine bağlayacak. New York’ta sanayi ve teknoloji için iki önemli borsa var. Chicago da ABD için önemli ikinci borsa. Aralarında iletişim hızının daha da azalması gerekiyor ki, işlemler daha da hızlansın.
1,500 kilometreyi gidiş-dönüş 8.5 milisaniyede aşmak...
Bu yeni hızdan önce, fiber optik kabloyla 14.5 milisaniye sürüyordu.
Nasıl yani? 14.5 milisaniye “yavaş” mı ki, bunu 8.5 milisaniyeye indirmek istiyorlar?
Evvet!.. 14.5 milisaniye yavaş!
İki şehri bağlayan fiber optik kablo, demiryolu hattı boyunca. Hat, oraya buraya döndükçe, fiber optik hat da uzuyor. Fatura 1,500 km. New York’tan kalk, Pittsburgh ve Cleveland’dan geç, taa Chicago’ya... Bu güzergahta ilerleyen sinyalin menzile ulaşma-geri dönme süresi 14.5 milisaniye.
Fiber optikin bu “kabul edilemez yavaşlığı” üzerine Spread Networks adlı bir özel şirket, iki şehir arasını 1,500’den 1,237 kilometreye “indiren” bir başka fiber optik hat döşedi. İletim hızı 13.1 milisaniyeye indi.
Bu da yetmedi. McKay Brothers adlı bir başka şirket havadan mikrodalga ile iletişimle uzaklığı 1,116 kilometreye indirdi. Kuş uçumu dediğimiz düz çizgide iletim hızı 9 milisaniye.
Bu da yetmedi. Tradeworx adlı bir başka şirket, uzaklığı 1,096 kilometreye indirecek bir sistemi kuruyor. Böylece, iletim süresi 8.5 milisaniye olacak. Bir nevi ışık hızı sanki.
Nasıl olacak da olacak? 20 tane mikrodalga güç artırımı istasyonu (röle) kurulacak. İletimi bunlar sağlayacak. Eh, vakit nakittir. Hele işin içinde hisse alım satımı varsa...
ETİKETLER : Sayı:892

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics