e-toplum 12 ŞUBAT 2012 / 14:53

MİT ve Diyanet’ten internette çocuk açılımı

Geçtiğimiz haftalarda iki kurum internet sitesini yeniledi. Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Diyanet İşleri Başkanlığı internetteki yüzlerini yenilerken, yenilenen sitelerde özellikle çocuklara odaklanılması dikkat çekti ve tartışmaları da beraberinde getirdi.
Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) 85. kuruluş yıldönümünde internet sitesini yenilerken, hazırlanan bir tanıtım filminde de MİT’te çalışmak isteyenlere çarpıcı mesajlar veriliyor.MİT’in kariyer filminde ekranda yer alan birbirinden farklı karakterler, şık giyimleri ve düzgün diksiyonlarıyla dikkat çekiyor. MİT’in kariyer profilini anlatan kadın ve erkek karakterler, ‘’Sıradan insanlarla değil, adanmış hayatlarla çalışırız. Tek düzeylikten uzak, sıra dışı bir kariyer hedefliyorsanız aradığımız kişi siz olabilirsiniz’’ diyorlar.

“Çocukların kişisel gelişimini etkileyebilir” eleştirisi
MİT’in internet sitesindeki en çarpıcı yeniliklerden biri de çocuk sayfası. Çocuk sayfasına tıklayanlar önce bir sunumla karşılaşıyor. MİT, devlet ve istihbarat gibi temel kavramların tanımı yapılıyor. Ekrandaki kadın sesi, ‘’Merhaba sevgili çocuklar, Milli İstihbarat Teşkilatı çocuk sayfasına hoş geldiniz’’ diyerek başladığı sunumda teşkilatın çalışma esasları hakkında da bilgiler veriliyor. Sayfada çocuklara istihbarat dünyasını sevdirecek oyunlar var. İki ayrı oyunun yer aldığı çocuk sayfasındaki oyunlardan ilki iki resim arasındaki 5 farkın bulunması. Diğer oyun ise gemisi fırtınada batan ve bir adaya düşen Ahmet karakterinin hayatta kalması ve adadan kurtulması için yöneltilen sorulardan oluşuyor.
Fakat bu sayfalar ve oyunlar eleştirileri de beraberinde getirdi. Bu eleştirilerden biri Çocuk Vakfı’ndan geldi. Vakıftan yapılan yazılı açıklamada, çocuk sayfasının, bilgilendirmenin ötesinde bir içerikte hazırlandığı savunuldu, “Çocuklara anlatılan devlet, sınırlar, istihbarat gibi kavramlar sorunlu” denildi. Açıklamada, “Çocuk gerçekliğine uygun bir dille tanıtıma yer verilmelidir. Devlet, sınırlar, istihbarat ve MİT kavramları yetişkin bakış açısıyla ve sadece güvenlik boyutuyla anlatılıyor. Kullanılan dil ise çocuk gerçekliğine uygun olmadığı gibi çocuğun kavrayışından da çok uzak.” ifadeleri kullanıldı.

Diyanet de çocukları unutmadı
Sosyal medyada Facebook, Twitter, Youtube hesapları bulunan Diyanet İşleri Başkanlığı, internet sitesini de yeniledi. Başkanlığın yenilenen sitesine hac ve umre ile hadis-i şerif sayfaları da eklendi. Hadis-i şerif sayfası açıldığında ‘’günün hadisi’’ ile karşılaşılırken, sayfaya İngilizce hadisler de bir dosya halinde eklendi. Yeni internet sayfasında çocuklar da unutulmamış. Çocuklar, bilmecelerin, tekerlemelerin, onlara yönelik çeşitli içeriklerin bulunduğu Diyanet ve Çocuk Dergisi’ne bir tıklamayla ulaşabiliyor. Birçok cami üç boyutlu gezilebiliyor. Diyanet’in yeni sayfası üzerinden e-satış uygulamasının da başlatacağı bildiriliyor.
ETİKETLER : Sayı:858

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics