e-toplum 10 ŞUBAT 2014 / 08:04

Mobil uygulamayla vatandaş ilacını kendi sorguluyor

İlaç Takip Sistemi’nin mobil uygulaması, 31 Ocak’ta Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Ekrem Atbakan’ın katılımıyla, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nda düzenlenen basın toplantısında tanıtıldı.

Dr. Ekrem Atbakan, Türkiye sınırları içerisine giren her ilacın takibinin yapıldığı İlaç Takip Sistemi’nin mobil uygulaması hakkında bilgi verdi. Atbakan, “İlaç Takip Sistemi; tüm dünyada uygulanan takip ve izleme sisteminin ilaç sektörüne uyarlanmış şekli. Sistem; ürünlerin tedarik ve dağıtım süreçlerindeki konumunun belirlenebilmesini sağlıyor. Elektronik ürün kodu teknolojisi sayesinde ilaçların üretim veya ithalatından itibaren tedarik zincirinde gerçekleştirdiği her hareket izlenebiliyor. Karekodlar da ürünün son görüldüğü konum, zaman ve durumun gerçek zamanlı bir veritabanında kaydedilmesini sağlıyor” dedi.
Temel amaç: İlaç güvenliği
İlaç Takip Sistemi’nin ilaç sahteciliği ve kaçakçılığını önlediğini vurgulayan Atbakan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sistem; üretici, ithalatçı, ecza deposu, eczane, geri ödeme kurumu gibi paydaşlarından alınan bildirimlerle bir ilacın yalnızca bir kez satılmasının kontrolünü yapıyor, kupür sahteciliğini önlüyor. Bu bir sorumluluk zinciridir. Birinci beklentimiz güvenli ilaçtır; bu da sorumluluk zincirindeki her paydaşın sorumluluğunu yerine getirmesinden geçer. Türkiye’den başka bir yerde böyle bir sistem bulunmuyor. Kaçak ve sahte ilaç tüm dünyanın sorunu olduğu için bizim sistemimizle çok ilgileniyorlar. Mobil uygulamayla da vatandaş ilaç kutularının üzerindeki karekodu akıllı cep telefonlarına okutarak ya da elle sorgulayarak temin ettiği ilacın durumu hakkında bilgi sahibi olabilecek. Bu şekilde vatandaş, ilacın sahte ya da piyasadan toplatılmış olup olmadığı ya da son kullanma tarihinin geçip geçmediğine ilişkin kesin bilgiye erişebilecek. Böylece sorgulamayla söz konusu ilacın Sağlık Bakanlığı’nda kayıtlı olup olmadığı da belli olacak. Sistemin; ‘Android’ ve ‘IOS’ için uygulamaları mevcut.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics