e-toplum 29 NİSAN 2013 / 08:04

Müziği beyin seçsin

Yeni bir Capon oyuncağı: Müzik dinlemek için kulaklık... Farkı: Müziği, o sıradaki beyin dalgalarınız seçiyor. Bu yenilikçi kulaklık, beyindeki 4 farklı dalgadan hangisi o sırada güçlüyse, EEG okuyucusunu kullanarak o dalgaya uygun müziği size otomatik getiriyor. “Kafana göre takıl”ın fennicesi! İsmi de tam Caponca: Miko... (EEG: Elektroensefalogram, beyin dalgalarını saptayan cihaz).
Japon Neurowear şirketinin ürünü Mico, biyo-geribildirim (biofeedback) tekniğinin 180 derece öte tarafında bir yenilikçilik. Gerginliği azaltmak için biyo-geribildirim, taa ilk çağlardan beri var. Antik çağda bile, hafif psikolojik sorunlar olumlu telkin ve müzikle “tedavi” edilirdi. Elektroniğin yaşama girmesiyle tedavi ilkesi aynı kaldı ama uygulama değişti. Şimdi cep telefonlarına kadar girdi. iPhone 5’iniz varsa, bu sistem cebinizde. Bir kulaklık takınca hoop sükunet beldesine ışınlanın!
Ama Mico, bir biyo-geribildirim cihazı değil. Olsa olsa “ileri bildirim” diyebiliriz. Çünkü, mevcut ruhsal durumunuzu değiştirmeyi değil, ona eşlik etmenizi sağlıyor: Uyanık ve cillop gibiyseniz, ona uygun müzik getiriyor kulağınıza. Durgun ve içe kapanıksanız, yine ona göre.
Ama bir adım daha ilerisi var: Pandora türü bir seçki de sağlıyor. Yani, sizin bizzat koymadığınız, ama “uygun” müziği de bulup, size dinletiyor. Böylece, yeni müzikleri de keşfetmiş oluyorsunuz. Bu kültür hizmeti, iPhone 5 sayesinde.
Austin/Texas’ta geçen ay yapılan South by SouthWest (SXSW) teknoloji ve yaşam etkinliğinde Mico ilgi çekti. Ama henüz ilgi çekme aşamasında: Üretimi başlamadı.
ETİKETLER : Sayı:919

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics