e-toplum 14 ŞUBAT 2011 / 18:51

NATO Hava Komuta Kontrol Bilgi Sistemi’ni Türk mühendisler üretecek

Hızla gelişen savunma sanayi sektörü yurtdışında da önemli projelere imza atıyor.

Siemens IT Çözümleri ve Hizmetleri NATO ile imzaladığı anlaşmayla stratejik Hava Komuta Kontrol Bilgi Sistemi’ni Türkiye’de üretecek. Üç aşamadan oluşacak projenin ilk aşaması 20 milyon dolara mal olacak ve 30 ayda teslim edilecek. İstanbul’da gerçekleştirilen toplantıda söz alan Siemens IT Çözümleri ve Hizmetleri Türkiye Direktörü Orhan Akbulut, geliştirilecek sistem hakkında bilgiler verdi.

2013’te toplam 25 birimde geliştirilen sistem kurulacak
İhalenin kazanılmasıyla NATO’nun hava operasyonlarının stratejik seviyede planlanması, analiz edilmesi, koordinasyonu, komutası ve kontrolü için bir karar destek sistemi oluşturulacak. Akbulut’un verdiği bilgilere göre, bu sistemler sayesinde NATO Hava Harekâtının stratejik ve operasyonel düzeydeki yönetimi gerçekleştirilecek. Ayrıca proje kapsamında, NATO Balistik Füze Savunma Sistemi ile olan arayüzü de en son teknolojiler kullanılarak geliştirilecek ve bu altyapı ileride Füze Savunma Sistemi için kullanılabilecek.
6 Ocak 2011’de Siemens Türkiye ile NATO’nun ilgili birimi olan NC3A arasında Brüksel’de düzenlenen törenle atılan imzalar sonucunda başlanan projenin pilot uygulamaları 2012 yılında NATO’nun belirleyeceği iki üste gerçekleşecek.
2013 yılı içinde de NATO’nun farklı ülkelerinde yer alan 25 biriminde kullanılmaya başlanacak.

Proje ihracata yönelik savunma sanayisi yatırımları için önemli bir adım olarak görülüyor. Üç aşamadan oluşan projenin ilk aşamasında 20 milyon dolarlık bir maliyetin altına gireceklerini belirten Akbulut, 30 ay içinde ilk aşamanın tamamlanacağını aktardı. İkinci ve üçüncü aşamanın da benzer sürelerde teslim edilmesi hedefleniyor.
ETİKETLER : Sayı:808

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics