e-toplum 10 ŞUBAT 2014 / 08:06

Ne zaman su içmeliyim?

Su içmek için ille susamak mı gerekir? Hayır... Susuzluk hissettiğinizde, suyunuz zaten çoktan bitmiş demektir. Bu his uyanmadan su içmek gerek. Eskiden pet şişeler yokken bunu yapmak zordu. Ama bugün hala zor olan, suyu “ihtiyaç duymadan” önlem olarak içmek. Özellikle yaşlılarda bu, büyük bir sorun. Çünkü susuz kaldıklarını fark etmiyorlar. Susama hisleri zayıf.
Bugünün konusu, bize suyumuzun durumunu haber verecek giyilebilir bir cihaz. Otomobilde su, benzin, yağ durumunu ekrandan görüyoruz. Kendi su durumumuzu bileğimizde göreceğiz.
tH2O isimli bu cihaz, saat gibi kola takılıyor. Deriden yansıyan elektrik akımına bakarak vücuttaki su durumunu ölçüyor. Bu kadar yaşamsal önemde bir cihazın ortaya çıkması için taa 2014’e kadar bekledik ya, bu ayıp da bilişim Ar-Ge’sine yetsin.
Sucu cihaz, en son ne zaman ne kadar su içtiğinizi bir kenara yazıyor. Su düzeyiniz azaldığında (ama siz daha bunu fark etmeden) saat gibi bipleyip sizi uyarıyor. Maeva Berthelot adlı Fransız hanımın tasarımı bu. Yaygın kullanılmaya başlandığında pek çok kişinin hayır duasını alacak. Maeva hanım, L’Ecole de Design Nantes Atlantique mezunu bir genç. Başka endüstriyel tasarımları da var. Örneğin, mutfaktaki su musluğuna üç değişik debi sağlayan tasarımı, suyu idareli kullanma bakımından gayet güncel ve yenilikçi. Bir kaba su doldurmak için gereken debi güçlü olmalı, ama salata yıkamak için gereken debi zayıf olabilir. Bunu, musluğun üzerindeki elektronik gereçle ayarlıyorsunuz. Kullandığınız miktarı da ölçüyor.
ETİKETLER : Sayı:958 tH2o

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics