e-toplum 16 EKİM 2011 / 16:48

Netaş, 1 milyar dolarlık sistem bütünleştirici olma yolunda ilerliyor

Türk BT sektörünün köklü kuruluşlarından Probil’i bünyesine katan Netaş, Rekabet Kurulu’ndan bu işlemle ilgili onay alındığını açıkladı. Şirket, bundan böyle müşterileri için  daha fazla uçtan uca hizmet sunabilecek bir yapıya da sahip oldu.

Geçtiğimiz günlerde 31 milyon dolara Probil’i satın aldığını duyurduğumuz Netaş, 13 Ekim 2011’de düzenlediği bir basın toplantısıyla Rekabet Kurulu tarafından işlemin onaylandığını ve sürecin tamamlandığını açıkladı. Netaş CEO’su Müjdat Altay, Netaş’ın bu hamlesinin şirketin sistem bütünleştirme hizmetlerinde Türkiye  ve çevre ülkelerdeki yetkinliğini artırmayı amaçladığını ve bunun uzun vadede yıllık 1 milyar dolar gelir elde etme yolunda attıkları önemli bir adım olduğunu söyledi. Netaş’ın 2010 yılı cirosu 180 milyon dolar olarak gerçekleşmişti.
Probil’in satın alınmasının Netaş’ın 44 yıllık tarihinde önemli bir kilometre taşı olduğunu söyleyen Altay, tüketici taleplerinin üreticileri yönlendirdiği günümüzde tüketicilerin sınırsız iletişim ihtiyacı duyduklarını vurguladı. 6 milyar insan ve 50 milyar makinenin birbirine bağlanmak için uğraştığı dünyada sistem bütünleştirmenin önemli bir pazar olduğunu söyleyen Altay, “Probil’in bize verdiği güçle birlikte müşterilerimize sınırsız ve uçtan uca çözümler sunabilecek yeteneğe kavuştuk. Bundan böyle kendi geliştirdiğimiz
özgün yazılımlarımızla, Ar-Ge çabalarımızla, bulut ve makineden makineye iletişimi hedefleyen çözümlerimizle sadece Türkiye’de büyümekle kalmayacak, çevre ülkelere de önemli miktarda ihracat gerçekleştireceğiz” dedi.
Netaş’ın bu satın almayla birlikte çalışan sayısı yaklaşık bin üç yüze yükseldi. Mevcut Probil çalışanları Ekim ayının sonundan itibaren Netaş tesislerine yerleştirilecek ve bundan sonraki tüm ürünler Netaş markası altında toplanacak. Son dört yılda 200 milyon dolarlık yazılım ihracatı gerçekleştiren Netaş, tamamen Türk mühendislerden oluşuyor ve dünyanın en büyük VoIP laboratuvarına sahip. Şirket, son dört yıldır ortalama yüzde 20 büyüme gerçekleştiriyor.
ETİKETLER : Sayı:842