e-toplum 17 ŞUBAT 2014 / 08:02

Ocak ayı hedefe yaklaştırdı

Elektrik-elektronik sektörü yılın ilk ayında 935 milyon dolarla Türkiye’de en fazla ihracat yapan 5. sektör oldu.

Beyaz eşyadan televizyona, kablodan elektrikli alet ve makinelere kadar pek çok farklı ürün gruplarındaki ihracatçıları bünyesinde bulunduran elektrik-elektronik sektörünün genelinde ihracat artışı yaşandı. Türkiye’nin üretim, ihracat ve istihdam bakımından önde gelen sektörleri arasında yer alan elektrik-elektronik sektörü, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 9,5 artış gösterdi ve en fazla ihracat yapan sektörler sıralamasında beşinci sırada yer aldı.
2014 yılının sadece ilk ayında ise 935 milyon ihracat gerçekleştiren sektör, 2013 yılını yaklaşık 12 milyar dolarlık ihracatla tamamladı. 2013 yılı ihracatın yüzde 30’unu elektrik-elektronik üretim ve dağıtım ekipmanları, 29’unu beyaz eşya, yüzde 22’sini elektronik ve yüzde 18’ini kablo ve iletkenler ürün grubundan gerçekleştirildi.
Yılın ilk ayında gerçekleştirilen sektör ihracatında, elektrik elektronik üretim ve dağıtım ekipmanlarının hacmi 290 milyon dolar, beyaz eşyanın 259 milyon dolar, kablonun 193 milyon dolar ve tüketici elektroniğinin 191 milyon dolar oldu.
Ekonomik dengesizliklerin ihracatı üzerindeki etkilerini değerlendiren Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, “İhracatçımız zor bir dönemden geçiyor ancak Türkiye ekonomisine dair umudumuzu koruyoruz. İhracat hedefimizde bir revizyona gitmedik. İhracatımızı artırmaya yönelik çalışmalarımız tüm hızıyla devam edecek” dedi. Sektörün kur farkından da olumsuz etkilendiğini söyleyen TET Başkanı “Döviz kurunda yaşanan iniş ve çıkışlar ihracatçımızı etkiliyor. İthalata dayalı sektörlerimizde iç pazarın daralırken, ihracatçılarımız da dengeli olmayan kurlar nedeniyle anlaşma yaparken zorlanıyor. Bu anlamda istikrarlı ve dengeli bir kur aralığına ihtiyacımız var” sözleriyle yorum yaptı.

Yeni pazarlar büyümeyi artıracak
Ocak ayında elektrik-elektronik sektörünün en fazla ihracat yaptığı ilk üç ülke İngiltere, Almanya ve Irak oldu. İlk üç ülkeden elde edilen ihracat gelirleri toplamı 307 milyar 604 milyon dolardan fazla. En çok ihracat yapılan ülkeleri sırasıyla Fransa, Türkmenistan, Rusya, İtalya, Azerbaycan-Nahcivan, Suudi Arabistan ve İspanya takip etti. Geçtiğimiz ay elektrik elektronik ihracatında Avrupa önemini korurken, geçen yılın Ocak ayı rakamlarına göre ABD’ye olan ihracat artışı dikkat çekti.
Kemal Ebiçlioğlu, uluslararası pazarları değerlendirirken, yılın ilk ihracat performansı çerçevesinde şunları söyledi: “Elektrik elektronik ihracatımızın yaklaşık yüzde 50’sini gerçekleştirdiğimiz AB’de, kesintili de olsa toparlanmanın etkilerini hissediyoruz. Diğer taraftan pazar çeşitliliğini sağlamaya yönelik çalışmalar sonrası ihracat artışlarımızın yaşandığı Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarlarında da gelişmeler yaşanıyor. Sektör pazarları olan Rusya, Ortadoğu, Asya ve Afrika ülkelerinde daha büyük bir büyümenin gerçekleşmesini bekliyoruz’ dedi. Ebiçoğlu, yeni pazarların geliştirilmesiye ilgili olarak, Fas-Cezayir, Vietnam-Tayland, Avustralya, Şili-Peru, Güney Afrika Cumhuriyeti-Angola, ABD ve Brezilya sektörel ticaret heyetlerinin çalışmalarına değindi.
Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2023 yılı için belirlenen 45 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak için Ar-Ge ve ileri teknoloji yatırımlarının çok önemli olduğuna değiniyor. Büyükekşi, Avustralya, Malta, Cezayir, Etiyopya, Somali gibi Afrika ülkelerdeki ihracat artışlarının da alternatif pazar çalışmalarının başarısını gösterdiğini ifade ediyor.

Rekor artış İtalya’nın
İtalya’ya yapılan ihracat, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 33,62 arttı. Almanya’ya yapılan ihracat yüzde 20-35 oranında artarak 107 milyar 329 milyon dolar düzeyine çıktı.
Azerbaycan-Nahcıvan’a yapılan ihracat tutarı yüzde 30,33 oranında artış göstererek 34 milyar 722 milyon dolar düzeyine ulaştı. Elektrik-elektronik sektöründe Rusya ihracatı da yüzde 27,14 oranında arttı.
Değerler göz önünde bulundurulunca en çok ihracat yapılan ülkeler içinde yar alan Suudi Arabistan ve İspanya’nın ihracat miktarı geçtiğimiz yıla oranla düşüş gösterdi. Suudi Arabistan 2014 Ocak ayında; bir önceki yıla nazaran Türkiye’den yüzde 28,59 oranında daha az elektrik ve elektronik ithal etti. Buna karşın ihracat tutarı 29 milyar 785 bin doların üzerinde gerçekleşti. İspanya’yla yapılan ihracatta yüzde 21,77 oranında düşüş görüldü.

İleri teknoloji artacak
Yüksek teknoloji ürünlerin üretimini teşvik etmek amacıyla bu yıl TET Ar-Ge Proje Pazarı etkinliğinin üçüncüsü gerçekleştirilecek.
Yüksek teknoloji ürünlerinin ve tüketici elektroniğinin ihracatının diğer ihracat kalemleri içinde artış göstermesi bekleniyor. Ebiçlioğlu “Bu faaliyetlerimizle Türkiye’nin 2023 yılı için hedeflediği 500 milyar dolarlık ihracata sektör olarak 45 milyar dolar ihracat ile katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemde de ihracat artışına katkı sağlayacak ticaret heyetlerimiz devam edecek. Yine Türkiye’nin geleceği açısından stratejik bir öneme sahip olduğuna inandığımız yazılım sektöründen 38 firmamızın yer aldığı Yazılım Sektörü Yurtdışı Pazarlama Takımımız da ilk ticaret heyetini 2014 yılı içerisinde yapacak” dedi.

5 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak için yol haritası çizildi
Elektrik-elektronik sektörü, 2023 yılı için belirlenen 45 milyar dolarlık ihracat hedefine, stratejik ve sağlam adımlarla ilerliyor. Önümüzdeki 10 yıllık süreçte bu hedefe ulaşmanın ancak stratejik bir çalışmayla mümkün olabileceğinin farkında olan yöneticiler, hedefler doğrultusunda ilerliyor. Aralık ayında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürü Süfyan Emiroğlu’nun da katılımıyla düzenlenen Gelişim Çalıştayı’nda Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği sürdürülebilir ihracat artışına ulaşmak adına bir araya gelerek vizyonunu belirledi.