e-toplum 08 TEMMUZ 2013 / 12:47

ODTÜ en girişimci üniversite

TÜBİTAK tarafından, üniversitelerin girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre sıralandığı ‘Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’, TÜBİTAK’ta düzenlenen basın toplantısı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün tarafından açıklandı.

Türkiye’de ilk kez geçtiğimiz yıl TÜBİTAK tarafından hazırlanan Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi ile ülkemizin en girişimci ve yenilikçi 50 üniversitesi duyuruldu. Endeks, üniversiteleri girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre sıralayarak, üniversiteler arası girişimcilik ve yenilikçilik odaklı rekabetin artmasına böylelikle girişimcilik ekosisteminin gelişmesine katkı sağlıyor. Endeks ile üniversiteler, bilimsel ve teknolojik araştırma yetkinliği, fikri mülkiyet havuzu, işbirliği ve etkileşim, girişimcilik ve yenilikçilik kültürü ile ekonomik katkı ve ticarileşme boyutları altında 23 göstergeye göre sıralanıyor. Geçen yıldan itibaren her yıl açıklanma kararı alınan Endeks çalışmalarına, YÖK ve TÜİK’in yanı sıra Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TPE, Kalkınma Bakanlığı, TÜBA, TTGV ve KOSGEB katkı sağladı.

Teknoloji üreten bir toplum olmaya doğru evrilmeliyiz

Basın toplantısında Nihat Ergün, “Bu endeksi bu sene özellikle, öğrencilerin üniversite tercih sıralamalarını yapmadan önce onlara yardımcı olmak amacıyla açıkladık. Üniversite mezunu gençlerimizin ister kamuda ister özel sektörde iş aramasını değil, yenilikçi, inovatif iş kurmalarını istiyoruz. Teknoloji üreten bir toplum olmaya doğru evrilmeliyiz. Üniversite – sanayi iş birliğini ayrılmaz bir parça olarak görmemiz gerekiyor” açıklamasını yaptı.

İlk 10'da yer alan üniversiteler

1) ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

2) SABANCI ÜNİVERSİTESİ

3) İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİVERSİTESİ

4) BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ

5) İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

6) İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ

7) ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ

8) KOÇ ÜNİVERSİTESİ

9) TOBB EKONOMİ VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ

10 ) HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ

 
ETİKETLER : Nihat Ergün TÜBİTAK

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics