e-toplum 31 OCAK 2016 / 09:21

ODTÜ her türlü desteği vermeye hazır

ODTÜ TEKNOKENT ve bölgedeki diğer Teknokentlerde bulunan savunma sanayii firmaları, ODTÜ, ODTÜ TEKNOKENT, ASO ve SASAD işbirliği ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı himayesinde ve TÜBİTAK Desteği ile düzenlenecek Teknokent Savunma Sanayi Kümelenmesi (TSSK) Proje Pazarı’nda buluştu. Bu sene üçüncüsü düzenlenen TSSK Proje Pazarı, 14 Ocak 2016 tarihinde ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

 ODTÜ TEKNOKENT’te ve bölgedeki diğer teknokentlerdeki savunma sanayii firmalarının oluşturduğu Teknokent Savunma Sanayii Kümelenmesi (TSSK) bünyesindeki firmalar, iş geliştirme potansiyellerinin artırılması ve aktif bir iletişim gerçekleştirilmesi amacıyla TSSK 3. Proje Pazarı’nda bir araya geldi. ODTÜ, ODTÜ TEKNOKENT, Ankara Sanayi Odası (ASO) ve Savunma Sanayii İmalatçılar Derneği (SASAD) tarafından, Savunma Sanayii Müsteşarlığı(SSM) himayesinde, TÜBİTAK Desteği’yle düzenlenen “Proje Pazarı”nda ana yüklenici firmalar hedefleri hakkında bilgilendirme yaparken, alt yüklenici firmalar, araştırma merkezleri ve araştırmacılar ise kabiliyetlerini ortaya koyarak yeni projeler için işbirliği zeminini oluşturdular.  

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar, “ Ülkemiz için çok önemli olan savunma sanayii sektörünün her sene bir araya gelmesini şahsım olarak çok önemli görüyorum. Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) himayesinde ve Ankara Sanayi Odası (ASO) iş birliğiyle gerçekleştirilen proje pazarı etkinliği,  firmaların işbirliği ve üniversite sanayi işbirliği açısından savunma sanayii sektörüne katkı sağlamaktadır’’ dedi.
ODTÜ Rektörü, ayrıca, ODTÜ ile Aselsan, Roketsan, Tusaş, FNSS, MİLSOFT ve HAVELSAN arasında yürütülen Savunma Sanayii için Araştırmacı Yetiştirme Programı (SAYP) programının savunma sanayii ekosistemine katkı sağladığını ifade etti.

Sözlerine savunma sanayii sektöründe akademesyinlerin önemli bir rol oynadığına değinerek devam eden Acar, “TSSK bünyesinde yer alan firmalar ve araştırma merkezleriyle beraber, bu alanda uzmanlaşmış akademisyenlerin de sektörde önemli bir rolü üstlendiğini düşünüyorum. Savunma sanayii sektörüne yapılacak her katkı her araştırma ülkemizin geleceği için önemli bir yatırım olacaktır. Buradan hareketle, ODTÜ olarak biz de sektöre her türlü desteği vermeye hazırız.” şeklinde konuştu.

Etkinliğin bir diğer açılış konuşmasını yapan TSSK Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Ünal, “TSSK olarak küme çalışmalarını başarılı bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Bununla beraber, kardeş küme olan Ostim Savunma Ve Havacılık Kümelenmesi Derneği (OSSA) ile bir iş birliği protokolünün imzalanmasını iki küme arasında sinerji ve işbirliğini artırıcı olmakla birlikte, pekiştirici bir faaliyet olarak da görüyoruz. Bu yüzden, Eskişehir’deki Havacılık (ESAC) Kümesi ve İzmir’deki Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği ile benzeri işbirliği protokollerini yapmak üzere görüşmelerimizi sürdürüyoruz” dedi.

Etkinliğin açılış konuşmaları sırasında söz alan ASO Genel Sekreteri Yavuz CABBAR ile şeref konuğu Savunma Sanayii Müsteşarlığı(SSM) Sanayi Hizmetleri’nden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Dr. Celal Sami TÜFEKÇİ ise, Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın sektör için çok önemli olduğuna ve proje pazarı etkinliklerinin sektörü bir araya getirmesi açısından stratejik bir görevi üstlendiğini belirten açıklamalarda bulundu.

Etkinlikte ayrıca, Teknokent Savunma Sanayii Kümelenmesi (TSSK) ile Ostim Savunma Ve Havacılık Kümelenmesi Derneği (OSSA) arasında iş birliği esaslarına ilişkin çerçeve protokolü imzalandı.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics