e-toplum 09 NİSAN 2012 / 09:58

OECD’de bilişim politikaları tartışılıyor

İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı (OECD) Bilgi, Bilgisayar ve İletişim Politikaları Komitesinin (ICCP) 63. toplantısı 28-29 Mart 2012 tarihlerinde Fransa’nın Paris şehrinde OECD’ye üye ülkelerin temsilcilerinin ve OECD yetkililerin katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda ülkemizi, OECD ICCP Komitesi Ulusal Eşgüdüm Birimi olan Kalkınma Bakanlığı Bilgi Toplumu Dairesi ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Elektronik ve Organize Perakende Ticaret Dairesi yetkilileri temsil etti. Ayrıca, toplantıya ülkemizin OECD Nezdinde Daimi Temsilciliğinden de katılım sağlandı.
ICCP Komitesi temel olarak bilgi ve iletişim teknolojilerinin ekonomik ve sosyal hayatta artan şekilde kullanılmasıyla birlikte gündeme gelen politika alanlarıyla ilgileniyor. Komite bünyesinde, Bilgi Güvenliği ve Mahremiyeti, İletişim Altyapıları ve Hizmetleri Politikaları, Bilgi Ekonomisi ve Bilgi Toplumu Göstergeleri adında 4 adet çalışma grubu bulunuyor. Her bir çalışma grubu ilgi alanına giren konularda analizler ve araştırmalar yapıyor, kapsamlı politika dokümanları hazırlıyor. ICCP Komitesi, çalışma grupları tarafından hazırlanan belgeleri ve bilgi ve iletişim teknolojileriyle ilgili gündemdeki konuları görüşmek üzere yılda iki kez toplanıyor.
63. ICCP Komite toplantısında da internet aracıları, bilgi ve iletişim teknolojilerinin son yaşanan Japonya depremindeki rolü, siber suçlarla mücadele edilmesinde uluslararası işbirliği, elektronik ticarette kullanıcıların korunması, spam maillerle mücadele, Rusya’da bilgi toplumu dönüşümü gibi konularla ilgili tartışmalar yapıldı. Ayrıca, ilgili çalışma grupları tarafından sayısal içerik, ulusal genişbant planları, sabit ve mobil şebekeler, e-kitaplar, internet teknolojilerinin ekonomik etkileri, bilgi ve iletişim teknolojilerinin ekonomik büyümeye katkısının ölçülmesi gibi alanlarda hazırlanan OECD belgeleri kabul edildi. Bilgi Toplumu Dairesi Başkanı Emin Sadık Aydın başkanlığındaki Türkiye heyeti de tartışma ve belgelerle ilgili görüşlerini katılımcı ülke temsilcileri ve OECD yetkilileriyle paylaşma imkânı buldu. ICCP Komitesinin bir sonraki toplantısı önümüzdeki Ekim ayında Paris’te gerçekleştirilecek.
ETİKETLER : Sayı:866

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics