e-toplum 24 ŞUBAT 2014 / 08:05

Önce Dubai’de uçacak

İri arı anlamına gelen ve “drone” denilen insansız hava araçlarını Birleşik Arap Emirlikleri, resmi belgeleri ulaştırmak için kullanmaya hazırlanıyor. Domino’s Pizza ve Amazon’un bu konudaki hevesi malum, ama galiba Dubai onlardan önce bunu gerçekleştirecek. Şubat 2015 diye bir tarih bile var.
6 aydır Dubai’de drone denemesi yapılıyor. Hava koşullarına uygunluk denemesi bu: 40 dereceye çıkan sıcakta ne olacak? Kum fırtınasında elbette uçacak değil, ama havada kum zerrelerinin her daim olduğu bir coğrafyada?
Hava koşullarına da uydu diyelim, drone kullanarak resmi evrakın (otomobil ehliyeti veya kimlik!) böyle uçurulması acaba ne kadar güvenli olacak? Her tarafı camla kaplı yüksek katlı binalarda teslimat eğer giriş katındaki resepsiyona yapılacaksa, “klasik” kuryeler ne güne duruyor? Öyle ya, reklamlardaki gibi, 39. katta pencereyi açıyorsunuz, ve hop diye içeri bir drone giriyor- paketinizle. Ve hop diye çıkıp gidiyor başka adreslere. (Sadece reklamda olur bu...)
Teslimat sırasında parmakizi ve iris doğrulama kullanılacakmış. Eğer paketi resepsiyon alacaksa, acaba bu doğrulama nasıl olacak?
Bu soruların yanıtlarını henüz bilmiyoruz. Ama BAE Yönetimi kararlı. Kullanılacak drone’ların prototipini bu ay Dubai’deki Sanal Gelecek Fuarı’nda tanıttılar. ABD’de ise Amazon ve benzerlerinin drone kullanma taleplerine Sivil Havacılık Kurumu (FAA) henüz geçit vermiyor. Şimdilik FAA, 6 eyalette sınırlı deneme uçuşlarına izin verdi: Alaska, Nevada, New York, North Dakota, Texas, Virginia.
ETİKETLER : Sayı:960

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics