e-toplum 27 MAYIS 2011 / 23:37

Önce ilk iki, sonra sektörün liderliği

Daybuyday.com’un hedefi pazarda bu yıl ilk iki arasına girmek, 2012’de ise lider olmak.

Türkiye’deki e-ticaret içerisinde private shopping pazarının yüzde 10-15 aralığında paya sahip olduğu düşünülüyor. Bu alanın Türkiye’de 3-4 yıllık bir geçmişi olduğunu gözönüne alırsak, bu payı çok da küçük görmemek gerekiyor. e-ticarete olan ilgi artarken, private shopping sitelerinin de sayısı hızla artıyor. Bu sitelerden biri Daybuyday.com. Bu proje, Cem Hakko, Doğan Online ve Konsept Saat’in işbirliğiyle hayata geçirilmiş ve arkasında Hepsiburada.com’un altyapı desteği olan bir proje.
2011 yılı için hedeflerinin sektörün en iyi iki markasından biri olmak olduğunu açıklayan Daybuyday.com Genel Müdürü Dinç Artman, 2012’de ise sektör lideri olmayı ve bu konumlarını korumayı hedeflediklerini ifade etti. Bunun için uygulamayı düşündükleri pek çok planlarının olduğuna değinen Artman, “Daybuyday, ilk iki gününde 50 bin üyeye ulaşmıştı. Şu anda hızla büyümeye devam ediyoruz. İstanbul, Ankara ve İzmir yoğunlukta olan illerimiz. Ancak diğer illerden de ilgi büyük. Private shopping sitelerinin genelinde olduğu gibi bayan üyelerimiz çoğunlukta. Üyelerimizin yaş ortalaması ise 27. Açılışını yaptığımız 3 Mart’tan bugüne yani yaklaşık 2,5 ay içerisinde 250’den fazla kampanya düzenlendi. İlk olarak Vakko kampanyalarıyla açılışımızı yaptık. Bugüne kadar gerçekleşen satışları değerlendirmek gerekirse,  en fazla ilgi gören ürünler bayan tekstil ürünleri. Ancak diğer ürünlerimize ilgi de birbirlerine çok yakın oranlarda. Çantalar, ayakkabılar, saatler, gözlükler kampanya satışa açıldığı andan itibaren takip ediliyor ve satın alınıyor” dedi.

Yoğun trafik sabahtan başlıyor
Daybuyday’de sabah 7:30’da günün kampanyalarının satışa açıldığını, sabahları site trafiğinde inanılmaz bir artış gördüklerini anlatan Artman, aynı saatlerde satışların başladığını ve gün sonuna kadar bu yoğunluğun devam ettiğini belirtti. Artman ”Satışların en yüksek gününü söylemek mümkün değil. Sadece haftaiçi ilginin haftasonuna oranla daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Önümüzdeki dönemde private shopping kavramına ilave olacak yeni iş modeli çalışmalarımız olacak, fakat geliştirme aşamasında olduğumuz için şimdilik gizli tutuyoruz” şeklinde konuştu.

“E-ticaret, ülke ekonomisine yön verecek dinamiklerden olacak”

Artman’a göre, yoğun geçen iş yaşamı, trafik ve ulaşım gibi pek çok sorun nedeniyle alışveriş bir keyif olmaktan çıkıyor. İnternet üzerinde alışverişe ise oldukça yoğun bir talep var. Artman, e-ticaretin gelecekte ülke ekonomisine yön verecek dinamiklerden biri olacağına inanıyor. Sektör önümüzdeki dönemde hızla büyümeye devam edecek. Yeni oyuncular eklenecek, pastadan pay alma yarışı ivme kazanacak. Bu büyük bir rekabet doğuracaktır. Gerçekten bu işte sağlam adımlarla ilerleyen markalar bu sektörü daha da büyütecek. Kimi oyuncular çekilmek zorunda kalacak. Önümüzdeki dönemde ürün bazında ihtisalaşmış private shopping sitelerinin artacak.
ETİKETLER : Sayı:823

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics