e-toplum 21 KASIM 2010 / 18:00

Onların başbakanı diyor ki...

İngiltere Başbakanı David Cameron, Londra’nın doğu semtlerini “İngiliz Silikon Vadisi yapmaya kararlıyız” dedi. Bunu, sadece Londra’da satılan London Evening Standard gazetesine yazdığı makalede açıkladı. Bizim Silikon Vadisi ise İstanbul’da kurulamıyor, malum...
Silikon Vadisi, dünyada yüksek teknolojiyle büyüme ve inovasyon için önde gelen bir yerdir. Yeni bir şey sunmak isteyen şirketler oraya gider.
Şu sırada dünyada başka böyle bir yer yok. Ama Londra’nın doğu kesiminde heyecan verici işler oluyor. O kadar heyecan verici ki bir başka Silikon Vadisi kurabiliriz bile. Bu, hayal değil. Bütün şartlar burada hazır.
Halen (Londra’nın doğu semtlerinden) Old Street ve Shoreditch’te yüzü aşkın teknoloji şirketi var. Buraya ucuz kiralar, mükemmel ulaşım, kafeler ve sanat galerilerinin cazibesiyle geliyorlar. Buna bir de (2012) Olimpiyat Parkı’nı ekleyin. Birkaç metro durağı ötede, neredeyse 93 bin metrekare esnek ofis ve Ar-Ge alanı mevcut. Teknoloji şirketlerimiz buraya yayılabilir.
Bu iyi koşullara şunları da eklerseniz: Londra’daki üstün nitelikli üniversiteler, dünyada başka hiç bir şehirde (bu yoğunlukta) yok. Artı, yatırım yapmaya hevesli risk sermayesi şirketleri. Ve Doğu Londra, dünyanın önde gelen teknoloji merkezlerinden biri olmak için bütün şartlara sahip.
Gerçekten de bu bölgede öyle bir potansiyel var ki, birkaç telefon konuşması ve düzinelerle toplantıdan sonra, burada büyük ölçekli bir iş ve girişimcilik hareketi sağladık. Bugün, dünyanın en büyük şirketleri ve kurumlarından, Facebook’tan Google’a, Cisco’dan McKinsey’e, British Telecom’dan Barclays’e (İngiliz bankası) ve başka başkaları, hepsi Doğu Londra’nın uzun vadeli geleceğine yatırım yapmaya kararlı. Bu şirketler, işe yeni başlayacak şirketlere parasız danışmanlık yapmaktan, finansmana ve süper hızlı genişbanta kadar her şeyi sağlıyor.
Belki en heyecan verici olanı, Intel, Google ve Facebook burada ya araştırma laboratuvarı ya da inovasyon merkezi kuruyor. Doğu Londra’da en son teknolojiler, en yeni girişimci fikirlerle bir araya gelerek geleceğin iş dünyasını yaratıyor. Vodafone, küresel inovasyon fonunu Londra’ya taşımaya karar verdi. Böylece en yeni İngiliz teknolojisini izleyecek.
Silikon Vadisi, bugünden sonsuza dek teknoloji dünyasına egemen olacak diye bir şey yok. Diğer merkezler ortaya çıkarak meydan okuyabilir. Esas soru,
bu merkezler nerede olacaktır? İnanıyorum ki eğer gücümüzün farkına varırsak,
bu işte kendimize gerçekten güvenirsek, ve bunun ne tür bir yüklenim olduğunu anlarsak – Londra, bu merkezlerden biri olabilir.
ETİKETLER : Sayı:796

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics