e-toplum 02 EYLÜL 2013 / 08:01

Önümüzdeki 11 yıl demiryolları dönemi olacak

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları ile Demiryol-İş ve Türk Ağır Sanayi ve Hizmet Sektörü Kamu işverenleri Sendikası (TÜHİS) arasındaki 25. Dönem Toplu İş Sözleşmesi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın katıldığı törenle 28 Ağustos tarihinde imzalandı.

Bakanlıkta gerçekleştirilen imza törenine; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın yanı sıra, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Türk-İş Genel Mali Sekreteri ve Demiryol-İş Sendikası Genel Başkanı Ergun Atalay, TÜHİS Genel Sekreteri Adnan Çiçek ve bürokratlar katıldı. Karaman, toplam 15 bin 470 işçinin sözleşmeden yararlanacağını belirtti. Atalay konuşmasında; marka bir kuruluşta sendikacılık yapmaktan mutluluk duyduklarını, en büyük arzularının yıl sonuna kadar tüp geçitin ve hızlı tren projelerinin bitmesi olduğunu dile getirirken, Çiçek de, Türkiye’nin deniz, hava ve kara ulaşımında çok önemli noktaya geldiğini, telekomünikasyon alanında mesafe kat ettiğini belirtti.
Demiryollarını en itibarlı kuruluş yapmak için yola çıkıldı
İmza töreninde konuşan Yıldırım, demiryollarında yarım asırdan fazla süren bir ihmal olduğunu ifade etti ve demiryollarını ülkenin yükünü taşıyan en itibarlı kuruluş haline getirme amacıyla yola çıktıklarını vurguladı. İmzalanacak toplu sözleşmenin TCDD ve bağlı ortaklarında çalışan toplam 16 bin işçiyi etkilediğini kaydeden Yıldırım, 50 yıldır uzlaşma kültürünü bir gelenek haline getirerek bu sözleşmelerin hiçbir sıkıntı çekmeden yapıldığını söyledi. Gelecek 10 yıl içinde Türkiye’nin 15 kentinin, toplam ülke nüfusunun yüzde 60’ına varan bir bölümünün demiryollarından istifade edecek hale geleceğinin altını çizen Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti: “Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya bitti, Eskişehir-Konya açıldı. Bu yıl sonuna kadar Ankara-İstanbul’u açacağız. Devam eden yıllarda Sivas, Bursa, İzmir, Karaman ve diğer projeler var. Adım adım hedeflediğimiz projeleri gerçekleştiriyoruz. 10 yılda yapılan yatırımlarla demiryolu ekosistemi oluşturuldu. Önümüzdeki 11 yıl demiryolları dönemi olacaktır.”

2035 vizyonu Ulaştırma Şurası’nda belirleniyor
Bakan Yıldırım, 5-7 Eylül tarihinde; İstanbul’da gerçekleştirilecek 11. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Şurası ile ilgili olarak da şu açıklamaları yaptı:
“2023’e 10 kala; demiryollarının, denizciliğin, havacılığın, karayollarının ve bilişimin yol haritasını çizeceğiz. 11. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Şurası İstanbul’da büyük bir katılımla toplanıyor. Yurtdışından yüzlerce uzman, 20’nin üzerinde bakan ve toplam 6 binin üzerinde katılımcıyla 3 gün boyunca Türkiye’nin ulaşımı, haberleşmesi konuşulacak ve Türkiye’nin 10 yıllık hedefleri gözden geçirilecek. Bununla da kalmayacağız, 2035 vizyonunu da ortaya koyacağız.” Binali Yıldırım, TCDD çalışanlarının toplu sözleşmeden kaynaklanan farklarının en geç 15 Eylül’de ödeneceğini de açıkladı.
ETİKETLER : Sayı:936

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics