e-toplum 22 HAZİRAN 2015 / 06:33

OSB’ler OSBÜK çatısı altında güç birliğine davet edildi

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu - OSBÜK’ün 13. Olağan Genel Kurulu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katılımıyla 13 Haziran tarihinde Ankara’da yapıldı.

Genel Kurul’un açılış konuşmasını yapan OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Nakıboğlu, OSB’lerin Cumhuriyet tarihimizin en önemli sosyo-ekonomik projelerinden biri olduğunun altını çizerek ayrıca OSB’lerin ekonomik hayatın lokomotifi ve geleceğimizin teminatı olduğunu belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün itibarıyla ülkemizde 85 bin hektar üretim alanına sahip, 12’si tarıma dayalı ihtisas, 281’i sanayi olmak üzere toplam 293 OSB’de, 1 milyon 600 bin kişilik istihdam sağlanıyor ve bu sayı her geçen gün artarak devam etmekte. Bu nedenle ‘OSB’ler üretiyor, Türkiye büyüyor’ diyoruz. OSB Akademisi bünyesinde planlanan eğitim ve bilgilendirme faaliyetleri kapsamında OSB personelimize çeşitli konularda eğitimler verdik. OSB’lerde endüstri meslek liseleri açacağız ve kalifiye eleman sıkıntısını gidereceğiz. Tüm OSB’leri OSBÜK çatısı altında güç birliğine davet ediyor, bu hedeflerimiz doğrultusunda, bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da hep yanımızda görmek istiyoruz.” Konya Sanayi Odası Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü de, sanayisiz büyüme olamayacağının altını çizerek Türkiye’de sanayiyi geliştiren ve Anadolu’ya yayanın OSB’ler olduğunu belirtti ve Türkiye’nin dünyada OSB uygulamasında örnek alınan bir ülke haline geldiğini ifade etti. Kütükcü, “Tescil edilmiş 303 OSB’de, 5 farklı yönetim yapısı bulunuyor. Bundan dolayı sanayiciye altyapısı tamamlanmış ucuz yatırım yeri sunma konusu zaman zaman aksıyor” dedi.

Türkiye’nin ilk dijital bakanlığı olacağız

Bakan Işık, genel kurulda yaptığı konuşmasına, sürdürülebilir bir koalisyon hükümetinin kurulmasını istediklerini söyleyerek başlayıp üretim odaklı büyüme için çalıştıklarını kaydetti. Işık, “Sanayi üretimi artınca Türkiye’nin büyümesi de artıyor. 2011’de Sanayi Strateji Belgesi yürürlüğe kondu. 2015-2018 Sanayi Strateji Belgesi’ni de hazırladık. Nitelikli istihdama büyük önem veriyoruz. Artık Türkiye’de üretilen her makinenin plaka numarası olacak. Temel hedefimiz; yerli, nitelikli, yeşil üretim; bu bilgiler de OSB’lerde mevcut. Üretimin OSB’lerde en yüksek seviyeye gelmesini hedefliyoruz” açıklamasını yaptı. Türkiye’nin ilk dijital bakanlığı olacaklarına dikkat çeken Işık, zorunlu evrakları vatandaşın e-İmza ile gönderebileceğinin altını çizdi. TOBB Barış İçin Sanayi (TOBB-BİS) Organize Sanayi ve Teknoloji Bölgeleri Yönetim Kurulu Başkanı ve ayrıca Cenin OSB Başkanı Ahmet Şekeroğlu, Cenin OSB hakkında şu bilgileri aktardı: “Cenin OSB, öncelike Filistin’e nasıl bir katkı sağlayabiliriz düşüncesiyle ortaya çıktı. Sanayimizin sadece Türkiye sınırları içinde kalmasını istemedik. Cenin’de yatırım yapılması konusunda sanayicilerimiz için toplantılar düzenleyeceğiz.”

 

 
ETİKETLER : 1027

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics