e-toplum 03 AĞUSTOS 2015 / 09:31

OSTİM’den Kırgızistan’a destek

OSTİM ile Kırgızistan JIA İş Adamları Derneği arasında, Kırgızistan’da kurulması planlanan ‘Organize Sanayi Bölgelerinin Geliştirilmesi ve İşletilmesine İlişkin İş birliği ve İyi Niyet Çerçeve Protokolü’ imzalandı.

Küçük, mikro ve orta ölçekli işletmelerden oluşan Organize Sanayi Bölgeleri’nin planlanması, tecrübe paylaşımı, inşaatı ve işletimiyle kurulacak bölgenin gelişimi konusunda ortaklıklar yapma konusunu içeren protokol; OSTİM OSB Yönetim Binası’nda düzenlenen törenle imza altına alındı. Protokole, OSTİM OSB adına Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Kırgız tarafı adına JIA Yönetim Kurulu Üyesi Temirlan Sarlykbek Uulu, gözlemci olarak da Kırgızistan’ın önceki dönem Dışişleri Bakanı Askar Aytmatov imza attı. Törende Başbakanlık Müşaviri Hamdi Şengel, Kırgızistan’ın Türkiye Büyükelçiliği yetkilileri de hazır bulundu. Uulu törende yaptığı konuşmada, Kırgızistan’ın, Rusya, Kazakistan ve Beyaz Rusya’nın kurduğu gümrük birliği ülkeleri arasına girdiğini hatırlattı. Her iki ülke için sanayileşme, üretim ve ticaretin son derece önemli olduğuna dikkat çeken Uulu, “Ülkenin ekonomisini, geleceğini, yaşam standartlarını belirleyen en önemli unsur üretim ve ticarettir. Dolayısıyla Kırgızistan, sanayi bölgelerinin kurulmasına ihtiyaç duyuyor. Bu amaçla, JIA olarak Kırgızistan’da sanayi bölgelerinin organize edilmesi, yapılması, dünya standardına uygun bir üretim gerçekleştirilmesi amacıyla, OSTİM’den bilgi, danışmanlık ve eğitim hizmetlerini almayı düşünüyoruz” dedi.

OSTIM bölgesel kalkınma için çalışıyor

Aydın, OSTİM olarak farklı coğrafyalarda Organize Sanayi Bölgeleri’nin kurulması ve bölgesel kalkınmayla ilgili olarak çaba serf ettiklerini ve emek verdiklerini dile getirerek “Kırgızistan’ı da haritamıza eklemeyi hedefliyoruz. Burası, küçük ve orta ölçekli sanayilerin kurulması ve bir bölgenin geliştirilmesi için tecrübe sahibi. 1967’den itibaren; Ankara’nın sanayileşmesine ve küçük sanayinin büyütülerek, büyük sanayinin oluşturulmasına girişimci yetiştiren, meslek eğitiminde uzman bir yer. Bu bilgilerimizi de sizlerle beraber hayata geçirmekten memnun olacağız” şeklinde konuştu. Protokole göre, JIA tarafından talep edilmesi halinde; OSTİM Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, yatırım, alt yapının kurulması, elektrik enerjisi, su şebekesi ve kanalizasyon, atık su geri dönüşüm istasyonları, kaldırım ve yolların yapımı, telefon hatlarının çekilmesi, lojistik hizmetleri konuları için, proje kapsamında bir finansal plan hazırlayacak. OSTİM, proje kapsamında, kendi teknik ve finansal yeterliliği için gerekli tüm veri, bilgi ve referansları sunacak. Kırgızistan tarafı, Organize Sanayi Bölgeleri’nin kurulmasıyla ilgili tüm kolaylığı sağlayacak, alan tahsisi de dahil olmak üzere; gerekli resmi görüşmeleri yapacak ve/veya yapılmasını sağlayacak. OSTİM, Kırgızistan’daki yatırımcılara teşvik, hibe ve fon sağlanması ile ilgili danışmanlık ve destek hizmeti de verecek.

 
ETİKETLER : 1032

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics