e-toplum 18 MART 2013 / 08:04

Otomobil, baskıdan çıkıyor

Jim Kor adlı bir mühendis, Kanada’nın Manitoba eyaletinin Winnipeg kentinde 3D baskı tekniğiyle otomobil yapıyor. Arabanın adı hazır: Urbee 2.
Üç tekerlekli, sadece şehir içinde kullanıma uygun, iki kişi taşıyabilen küçük bir şey olacak. Tamponları 300 saatte, arabanın tümü 2 bin 500 saatte üretilecek. Baskı, FDM sistemiyle (Fused Deposition Modeling) sadece 0.04 milimetre kalınlıkta eriyik plastik filamentin üst üste yapıştırılmasıyla gerçekleşiyor. Eğer gerçekten yola çıkabilecek teknik donanımda olursa otomobil üretiminde yeni bir aşamaya vardık demektir.
3D baskının en hoş tarafı, arzu edildiği zaman hemen işe başlanabilmesi. Yakın bir gelecekte 3D cihazları gemilerde, trenlerde, uçak, fabrika ve akla gelecek her yerde anında yedek parça üretmek için kullanılabilecek. Gidişat tamamen o yönde.
Urbee 2’nin yapımı sırasında çevreye azami saygı gösterildi. Üretim, operasyon ve geri dönüşüm aşamalarının hepsi çevreci çözümler. Kullanılan malzeme üretim noktasına en yakın yerden sağlandı (uzaklardan taşıyarak karbon ayak izi çoğaltılmadı). Ayrıca bu malzeme, tekrar tekrar kullanılacak türden.
Urbee oyuncak değil, ekonomik bir araba olacak. Daha şimdiden 14 sipariş almış. Meraklılar, arabanın tasarımına katkıda bulunanlar.
Jim Kor, araba tamamlanınca bununla San Fransisko’dan New York’a kadar gitmeyi planlıyor. 4 bin 100 kilometre yolculuğu sadece 10 litre benzinle yapacak.
Gerisini araç melez olduğu için saf etanolle idare edecek.
ETİKETLER : Sayı:913

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics