e-toplum 12 ŞUBAT 2018 / 11:47

Özel hayatta ve kamuda akıllı cihazlar devleşecek

Huawei, Netcom’un bu yıl 8’incisini düzenlediği “Netcom Akademi Zirve 8” etkinliğinin sponsorluğunu üstlendi. 29- 31 Ocak 2018 tarihleri arasında Ankara Kızılcahamam’da gerçekleştirilen etkinliğin açılış konuşmasını Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü gerçekleştirdi.

“Siber Güvenlik ve Sürdürülebilir Çözümler”in ele alındığı etkinlikle Türkiye’nin önemli bilişim firmaları sektöre yönelik yol haritalarını paylaştı. Bakan Faruk Özlü’nün açılış konuşması sonrası “Lider Yeni Bilgi ve İletişim Teknolojileri” sunumuyla konuşma gerçekleştiren Huawei Kurumsal İş Çözümleri Ülke Müdürü Serdar Yokuş, Huawei’nin teknolojik yenilikler üzerine uzun dönemli yatırımlarına dikkat çekti ve şu bilgileri paylaştı:

“Akıllı enerji, akıllı finans, akıllı şehirler ve akıllı üretim alanındaki yeniliklerimizle inovasyon ve değişimi yönlendirerek sektörün şekillenmesine katkıda bulunmaya devam edeceğiz. Bilişim sektöründeki trendleri ve karşılıklı etkileşimi değerlendirecek olursak; büyük veri, bulut bilişim, Al, kamu güvenliği ve tanıma sistemleri ve mobil veriyi ele alarak, uzun vadeli öngörüler oluşturduk. 2025 öngörümüz ile 100 milyar IoT bağlantılı cihaz, evlerde yüzde 75 genişbant bağlantı kullanımı bekliyoruz. Akıllı cihazların 40 milyara ulaşması beklenirken, şirketlerin yüzde 100’ü, uygulamaların ise yüzde 85’ini bulut platformunda göreceğimizi düşünüyoruz. Yıllık küresel veri üretiminin yaklaşık 180 ZB’a ulaşması beklenirken, kişi başı veri tüketimi ise 4 GB’a ulaşacak. Evlerin yüzde 12’sinde akıllı robotlar, yüzde 90’ında akıllı cihazlar dijital kişisel asistan şeklinde kullanılacak.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics