e-toplum 30 EYLÜL 2013 / 08:02

Özel saldırıya özel savunma zamanı

‘Veri Güvenliğinden Siber Savunmaya’ toplantısı 19 Eylül’de Ankara’da düzenlendi.

Açılış konuşmasını Semor Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Kuleyin’in yaptığı toplantıda; Türk Standartları Enstitüsü, Yazılım Test ve Belgelendirme Dairesi Başkanlığı Yazılım Belgelendirme Müdürü Mariye Umay Akkaya, yaptığı sunumda standartlar hakkında detaylı açıklamalarda bulundu. ‘Common Criteria’nın 26 ülkede geçerli olduğunu söyleyen Akkaya, dünyada BT ürün güvenliğindeki tek sertifikasyon olduğunu dile getirdi. Diğer yandan Akkaya, Ortak Kriterler Tanıma Anlaşması (CCRA) sertifikasyonunu da alınca yerli ürünlerle ihracat yapılabilindiğine dikkat çekti.

Ankara’daki kayıplar ülkenin kaybı demek
Trend Micro Güvenlik Danışmanı Murat Songür de bilginin en stratejik varlık haline geldiğine değinerek, bir saniyede bir yeni zararlı yazılım üretildiğinin altını çizdi. Kurumların yüzde 55’inin güvenlik ihlallerinin farkında olmadığını söyleyen Songür, “Veri ihlali ve kaçağının bedeli çok yüksek. Değişen tehdit dünyasında; bütün bilgiler sayısal ortama döndüğünde, değerli bilgiyi çekip saldırganın maddi çıkar elde ettiği bir yer haline geldi. Bu durumda geleneksel güvenlik önlemleri yetersiz kalıyor. Günümüzün saldırganları; sosyal, karmaşık ve saklılar” dedi. Ankara’daki kayıpların ülkenin kaybı demek olduğuna vurgu yapan Songür, özel bir saldıraya, özel bir savunmanın gerektiğine dikkat çekti. BT Eğitim şirketi Danışmanı Cumhur Kazıları da Cisco eğitimleri yanı sıra, bağımsız danışmanlık hizmetleri verdiklerini dile getirdi.
ETİKETLER : Sayı:940

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN