e-toplum 02 HAZİRAN 2014 / 08:13

Passolig için 100 milyon liralık altyapı yatırımı yapıldı

Son günlerde kamuoyunu en fazla meşgul eden konuların başında gelen Passolig uygulamasının mimarlarıyla, uygulama altyapısının detaylarını konuştuk.

Son günlerde futbolseverlerin en fazla ilgilendiği konulardan biri de Passolig oldu. Türkiye Futbol Federasyonu’nun tartışmalı bir kararla uygulamaya aldığı Passolig projesi, her taraftara bir kart verilerek maçlara o kartlarla girilmesini öngörüyor.
Hukuksal durumu bir yana, Türkiye’nin birçok kentinde kurulan bu dev sistemin ardındaki isimlerle projeyi konuştuk. Kendisini daha önce Turkcell ve Netaş’tan tanıdığımız E-Kent CTO’su Yücel Karadeniz, öncelikle E-Kent hakkında bilgi vererek sözlerine başladı:
“Bütünleşik şehir çözümleri üreten E-Kent, akıllı şehir çözümleri üretme vizyonuyla hareket ediyor. 19’u büyükşehir olmak üzere Türkiye’nin 45 şehrinde ulaşım çözümleri sunan şirket, 500’e yakın çalışanıyla kendi teknolojisini de üretmeye çalışıyor. Ulaşımın yanında e-bilet çözümleri de sunarak, otopark, kültür park, hayvanat bahçesi ve müze gibi kamusal alanlarda, elektronik ücret toplama çözümlerini ve belediye hizmetlerinin verildiği her noktada tüketicilerle buluşuyor.”

“Orta ölçekli bir operatör kadar yatırım yaptık”
Gündemdeki Passolig ismi verilen e-bilet projesinin Türkiye’nin 28 stadyumunda kurulduğu için dünyanın en büyük projesi olduğuna değinen Karadeniz, “Altyapımızı 40 stadyumu kaldıracak şekilde hazırladık. Orta ölçekli bir operatörün kullanacağı kadar altyapı yatırımında bulunduk. Tüm yatırım miktarı 100 milyon liraya ulaştı” dedi.
Avrupa standartlarında saatte 600 kişinin turnikelerden geçmesi gerektiğini ifade eden Karadeniz, “Passolig ile saatte 800 ila 850 kişi turnikelerden geçebiliyor. Ancak henüz tüketiciler sisteme yeterince alışamadığı için geçişlerde ilk aşamada sorunlar yaşandı. Uygulamanın pilot bölgesi olan Balıkesir’de ilk haftalarda sorun yaşansa da tüm taraftarlar uygulamayı kabul ederek kullanmak istediler” açıklamasında bulundu.
E-Kent E-Bilet Teknik Ürün Yönetimi Bölüm Müdürü Serkan Ataçoğlu ise projenin teknik özelliklerini şu şekilde sıraladı:
• 28 stadyum sistem odası ve maç operasyon merkezi,
• Coğrafi yedekli 2 ana veri merkezi (VM & ODM),
• Bin 300 kameralı turnike ve geçiş kontrol sistemi,
• 3 bin HD kamera ve NVR sistemi,
• 3 bin 64 çekirdek (CPU),
• 70 yönlendirici,
• 800 ekran,
• 500 bin metre CAT6 kablo,
• 250 bin metre AC elektrik kablosu,
• 150 bin metre fiber optik kablo,
• Bin 400 anahtar,
• 2 buçuk petabayt veri,
• 1,5 Gb/s MPLS VPN genişbant kapasite,
• 300 kesintisiz güç kaynağı

Passolig nedir?

Taraftarların maçlara girebilmesi için hazırlanan e-biletlere Passolig adı verildi. E-Kent tarafından üretilen Passolig kartlarına maç biletleri ya da kombine kartları yükleniyor. Bu sırada satın alınan maçın bilgisi, tüm detaylarıyla kart sahibinin e-posta adresine ve cep telefonuna gönderiliyor. Ayrıca kart sahipleri maç günleri stadyumlardaki görevlilerin el terminalleri aracılığıyla bilet bilgilerinin çıktısını alabiliyor.
Bu kartlar, sahibi dışında birilerinin kullanılmasına izin vermediği gibi, statlarda kimlerin hangi koltukta oturduğunun belirlenmesi için kullanılıyor. Maç biletlerinin yüklendiği kartlar stat etrafından kontrol edilirken, doğru kapıdan giriş yapılması için yönlendiriliyor. Giriş sırasında kullanıcıların fotoğrafı çekilirken, göz taramasından da geçiriliyor. Böylece stada giren kişinin kartın sahibi olunduğundan emin olunuyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics