e-toplum 29 HAZİRAN 2015 / 07:12

Paydaşlar çocuk ve gençlerin güvenliğini tartıştı

‘Mobil Dünyada Çocuk ve Gençlerin Güvenliği Sempozyumu’, 19 Haziran’da Ankara Üniversitesi Morfoloji Binası’nda düzenlendi.

Sayısal Gündem 2020 kapsamında belirlenen hedef alanlarından biri olan; ‘Güven ve Güvenlik’ başlığı altında yer alan ‘Çocukların Çevrimiçi Güvenliği Uzmanlık Grubu’, çocukların siber ortamda ve yeni medya kullanımı sırasında maruz kaldıkları tehlikeler ve bu tehlikelerden korunmaları için alınacak tedbirler konusunda çalışmalar yapıyor. Bu doğrultuda, Sayısal Gündem 2020 Çocukların Çevrimiçi Güvenliği Uzmanlık Grubu, Ankara Üniversitesi, Bilgi Güvenliği Derneği, Çocuk ve Bilgi Güvenliği Derneği tarafından düzenlenen, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, BTK ve UNICEF’in desteklediği, STM’nin de sponsor olduğu ‘Mobil Dünyada Çocuk ve Gençlerin Güvenliği Sempozyumu’ hayata geçirildi. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Sayısal Gündem 2020 Çocukların Çevrimiçi Güvenliği Uzmanlık Grubu Koordinatörü Prof. Dr. Betül Ulukol, “Çocukların günümüz iletişim ortamında en sık kullandıkları ve bu nedenle olumsuzluklarla karşılaşma riski en yüksek olan alanlardan biri mobil iletişim ortamları. Çocukların Çevrimiçi Güvenliği Uzmanlık Grubu olarak, bu alanda çalışan profesyonellerin bilgilendirilmesi, doğru uygulama örneklerinin değerlendirilmesi ve çocuklar için daha güvenli bir iletişim ortamı sağlanabilmesi amacıyla ve uluslararası katkıyla bu sempozyumu düzenliyoruz” dedi.

Çocuk hakları sözleşmesi ve internetin 25. Yılı

Sempozyumda; UNICEF Kurumsal İletişim Direktörü Sema Hosta, Ulaştırma Bakanlığı Siber Güvenlik Dairesi Başkanı Emine Altıntaş, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şehsuvar Ertürk, BTK Başkan Vekili Dr. Ömer Fatih Sayan ve Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş konuşmalarını gerçekleştirdi. Çocuk haklarına dair sözleşmeyi Türkiye’nin tam 25 yıl önce imzaladığını hatırlatan Hosta, internetin de 25. yılını da kutladığımızı ifade ederek “UNICEF olarak internetin sunduğu avantajların ve fırsatların üzerinde durmayı tercih ediyoruz. Üniversite, STK ve kamu kurumlarıyla hareket etmek bizim için çok önemli” şeklinde konuştu. Altıntaş, mobil dünyada yüzde 100 güvenlik olmadığını kaydederek 2013-2014 Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve Eylem Planı’nın yenilenmesi gerektiğini söyledi. Ertürk, çocuklarımızla ilgili kaygıların değiştiğine, artık kaygıların mobil dünyada olduğuna ve daha da arttığına dikkat çekerken İbiş de, ‘bilgi’ ve ‘eğitim’ ile toplumsal farkındalık bilincinin sağlanabileceğine vurgu yaparak “Tüm paydaşlar olarak, üretilen bilginin, toplum tarafından nasıl kullanacağının yollarını ortaya koymamız gerek” ifadesini kullandı.

BTK, ‘Güvenliweb’ adında bilinçlendirme sitesiyle hizmet veriyor

Sayan da, yaptığı konuşmada şunları aktardı: “Ailede, iş yerinde ve okulda başta olmak üzere sosyal hayatta, yüz yüze iletişim yerine sanal iletişim hâkim olmaya başladı. İnternet, sunmuş olduğu birçok imkân ve fırsatlar yanında ciddi risk ve tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Özellikle, bilinçsiz ve hatalı internet kullanımı çocuk ve gençler için önemli tehditler oluşturuyor. Gençlere bazı küçük ama önemli tavsiyelerde bulunmak istiyorum: İnternette geçirdiğin süreleri kontrol etmelisin. Hayat sadece İnternetten ibaret değil. Arkadaşlarınla beraber gerçek hayatta da eğlenebilirsin. Tanımadığınız kişilerle sohbet etmeyin.” TİB’in ‘İnternetin Bilinçli, Güvenli ve Etkin Kullanımı’ konularında çalışmalar gerçekleştirdiğine dikkat çeken Sayan, “BTK, TİB aracılığıyla, toplumda bilişim şuurunun oluşturulması ve internetin güvenli, etkin ve bilinçli kullanımını sağlamak amacıyla hazırlanan, özellikle aileler, eğitimciler, çocuklar için zengin içeriklerle desteklenen, ‘Güvenliweb’ adında bilinçlendirme sitesiyle hizmet veriyor. TİB, çocukların hem eğlenip hem de güvenli internet kullanımı konusunda eğitici bilgiler edinebilecekleri ‘Güvenliçocuk’ adındaki web sitesini 2010 yılı ‘Güvenli İnternet Günü’nde hizmete sundu” açıklamasını yaptı ve ailelerin başta çocuk ve gençlerin internet davranışlarıyla ilgili yaşadıkları sorunları aktarabileceği, çözüm arayabileceği bir ‘Güvenli İnternet Merkezi’ne ihtiyaç bulunduğunu kaydetti. Sempozyumda düzenlenen ‘Mobil Bir Dünyada Çocukların Hakları Konferansı’na GSMA Kamu Politikaları Direktörü Jenny Jones da katıldı.

 
ETİKETLER : 1028

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics