e-toplum 30 NİSAN 2011 / 02:14

Perakendenin yerel güçleri sürdürülebilir büyümeyi tartıştı

Perakende sektörünün yerel markalarının buluştuğu Türkiye Perakendeciler Federasyonu tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Yerel Zincirler Buluşuyor etkinliği, 27-28 Nisan 2011 tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Etkinlikte, ‘Sürdürülebilir büyümenin şimdi tam zamanı’ diyen yerel perakendeciler, ciddi bir büyüme atağına geçerek 2010 yılında uluslararası zincirlerin önüne geçmeyi başardıklarını açıkladılar.
Yerel Zincirler Buluşuyor etkinliğinin açılışını Federasyon Başkanı Selamet Aygün yaptı. Aygün, yerel markaların artık organize perakendeciliği öğrendiklerine dikkat çekti ve ‘Federasyon bünyesinde 264 üye, 2 bin 338 mağazamız var ve 2010’da bunların elde ettiği ciro 12,5 milyar lira oldu. Yıllık yüzde 16 büyüme hızımız var, önümüzdeki dönemde de en az 15 büyük oyuncu, 35 orta ölçekli oyuncu çıkaracağız. Yerel zincirlerimizin yurtdışına açılma planları var. Pek çok şirketimiz Türk Cumhuriyetleri, Suriye, Irak, İran gibi ülkelerde mağaza açma hazırlığında’ dedi. Aygün, bir süredir TBMM’de bekleyen Perakende Yasa Tasarısı ile ilgili sürekli görüş alınan, aktif bir taraf olarak yer almak istediklerini; yasa ile ilgili olarak market servislerinin düzenlenmesi, birbirine yakın mağaza açılmasının önlenmesi, zararına satışların engellenmesi ve çalışma gün ve saatlerinin düzenlenmesini heyecanla beklediklerini ifade etti.
Etkinliğin açılışında birer konuşma yapan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, yerel perakendecilerin organize bir güç olarak ülkemizin ekonomisine çok büyük bir katkı sağladıklarını ve sürdürülebilir büyümeyi sağlamak için gerekli desteği vermekten memnuniyet duyacaklarını belirttiler.
Etkinliğin ilk gününün uluslararası konuşmacısı Nourel Roubini, küresel ekonominin geleceği hakkında bilgiler vererek ekonomik darboğaz sonrası oluşan ekonomik yapıda kalıcı olmak için neler yapılması gerektiğini aktardı.
İki gün boyunca süren etkinlikte sektörün lider şirketlerinin yöneticileri, bağımsız danışmanlar söz alarak sürdürülebilir büyüme için etkin yöntemler ve deneyimler aktardılar. Ele alınan konular arasında; Sürdürülebilir büyüme için yerel girişim ve yenileşmenin önemi, İyi perakendecilik uygulamaları, Yerelden bölgesel olmaya giden yol, müşteri memnuniyeti gerçekte kimi memnun eder gibi başlıklar öne çıktı. Yerel Zincirler Buluşuyor etkinliği toplantıların yanı sıra renkli fuar alanıyla da dikkat çekti. Yerel perakendeciler fuar alanında en yeni ürünlerini ziyaretçilere tanıttı.
ETİKETLER : Sayı:819

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics